Village House

Bernardo Bader Günter Richard Wett
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

To co na pierwszy rzut oka może nie wydawać się zbyt widowiskowe, po głębszej analizie jest udanym eksperymentem społecznym, który prowadzi do wspólnego dialogu i pokazuje jak ośrodki miejskie mogą funkcjonować w przyszłości. Celem była reaktywacja tradycyjnej konstrukcji, bez wchodzenia w sztuczną, zbyt wyszukaną i sentymentalną architekturę.

Miasteczko Steinberg am Rofan zdominowane jest przez kilka małych budynków użyteczności publicznej, niewielkie prywatne domy oraz ogromne, otwarte przestrzenie. Projekt zareagował kontekst swej lokalizacji i zawarł liczne odniesienia do istniejącej struktury wioski. Samo umiejscowienie budynku pomogło stworzyć nowy rodzaj wiejskiego placu, który może pełnić różne funkcje. Powstało w ten sposób oryginalne „wejście” do wioski.

Przedłużony kształt budynku oraz jego równoległe ułożenie do drogi dzieli to miejsce na dwie części. Dziedziniec przy wejściu zwrócono w stronę południowo-wschodnią i wyłożono kamieniem. W lecie może on służyć jako ogródek kawiarni. Nową świetlicę podzielono na trzy części, jak w tradycyjnym domu wiejskim. Całość wnętrza jest bardzo prosta oferując sporą kreatywność.

Konsekwentne wykorzystanie drewna modrzewiowego to nawiązanie do lokalnej tradycji. Stateczna prostota oraz duża ilość prefabrykowanych materiałów, wykorzystanych do budowy ścian zewnętrznych i elementów sufitu, gwarantowały szybki etap budowy. We wnętrzu drewno również zastosowano w sposób konsekwentny i powszechny, podkreślając tradycje lokalne i prostotę projektu. Całe drewno pochodzi z okolicznych lasów, a jego pełną obróbkę przeprowadzili miejscowi stolarze i rzemieślnicy.

Lokalizacja: Steinberg am Rofan, Austria
Tekst: nowoczesna STODOŁA