Wencheng Forest Oxygen Bar Town Parlor

LI YAO
Partnerzy

O inspiracji

W otoczeniu gór i lasów miasteczka Xikeng w chińskim hrabstwie Wencheng powstał niezwykły projekt o nazwie „Wencheng Forest Oxygen Bar Town Parlor”. Długi na ponad 100 m i szeroki na ponad 30 m dach budynku wydaje się opierać o zbocze o wysokości około 300 m, otwierając się od zachodu na lokalną drogę. Po drugiej stronie góry krajobraz przełamują domy mieszkalne z dachami, które przybierają formę kaskady.

To jedno z czterech rdzennych miasteczek w prowincji Zhejiang, mające silne powiązania ze społecznością She. Prowincja Wencheng to region o ogromnym znaczeniu przyrodniczym i ekologicznym. Ponad 70% jego powierzchni to lasy, wśród których znajdują się wyjątkowe atrakcje turystyczne, w tym wąwóz górski Tongling, wodospad Baizhang oraz wielki kanion Yanmen.

Projekt „Wencheng Forest Oxygen Bar Town Parlor” miał stać się rodzajem „okna wystawowego” dla całego regionu, prezentując miasteczko i jego sytuację. Ma integrować funkcje wystawiennicze, konferencyjne i turystyczne. Cała jego powierzchnia to blisko 11 tysięcy m2, z czego ponad 5 tysięcy m2 zajmuje podziemny parking.

Konstrukcja zaprojektowana przez architektów z firmy GLA Design ma służyć odwiedzającym, odzwierciedlając jednocześnie lokalne cechy miejsca oraz regionalną kulturę. W takim kontekście trudno było jednak zachować tradycyjny styl konstrukcji, w przypadku kiedy powierzchnia budynku przekracza 5 tysięcy m2. Z tego powodu architekci przełamali wizualnie potężną bryłę budynku, likwidując jej pojedynczą formę i rozbijając ją wizualnie na więcej elementów. Budynek przyjmuje kształt kaskadowych dachów, które są cechą charakterystyczną tutejszych domów, a jednocześnie lepiej pasują do miejscowych, górzystych krajobrazów. Do tego pojawiają się murowane ściany i konstrukcja imitująca drewno. Cały budynek podzielony został na części tak, by zachował harmonię ze swoim najbliższym otoczeniem.Pod dużym dachem znajduje się system konstrukcyjny, który przypomina diamentową siatkę, nawiązując jednocześnie do koron drzew. Cały budynek staje się jakby sztucznym lasem w lesie, w którym wiele elementów nawiązuje do wzorów i kolorów wykorzystywanych do tworzenia wstążek typowych dla ludu She. To nowa interpretacja miejscowych tradycji i kultury.

“Wencheng Forest Oxygen Bar Town Parlor” to próba znalezienia perfekcyjnej równowagi pomiędzy architekturą a środowiskiem naturalnym. Jak mówią architekci, ten budynek został stworzony przez lokalne cechy  i kulturę, dzięki czemu jest tak wyjątkowy. Architekci zbadali tradycyjne materiały i tutejsze techniki budowlane, aby połączyć je z nowymi technologiami.

Takie podejście projektowe warto kontynuować, tworząc architekturę ewoluującą wraz z tradycjami i upływem czasu, ale w pełnej zgodzie z podejściem humanistycznym.

Lokalizacja: Chiny
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Fotograf

LI YAO