Whitefish Poolhouse & Gallery

AUDREY HALL
Partnerzy

O inspiracji

“Whitefish Poolhouse” to dom z basenem, który zawisł nad stromym zboczem nad jeziorem Whitefish w amerykańskim stanie Montana. Współczesna estetyka wpisała się w swe naturalne otoczenie, dzięki projektowi firmy Cushing Terrell.

Dom jest pełen nowoczesnych udogodnień i choć nie przytłacza swą  wielkością, mieści kryty basen o długości prawie 23 metrów, dużą wannę w stylu japońskim, pomieszczenie do ćwiczeń, a nawet małą galerię sztuki.

Cały kompleks z basenem wydaje się być zespołem niewielkich domków, starannie ulokowanych w krajobrazie zbocza. Miejscami dopasowują się one do terenu, ale w innych miejscach tworzą śmiały kontrast wraz z wystającymi nad zbocze elementami. Starannie rozplanowana architektura współgra tu z otaczającym ją naturalnym krajobrazem, który w najbliższym otoczeniu domu został jednak odpowiednio zmodyfikowany. Domek z basenem graniczy więc z ogrodem „zen”, a elementy wodne uzupełnione zostały rzecznymi kamieniami.- „Okienna ściana składa się w taki sposób, że otwiera wnętrze na przyrodę, zarówno w sposób naturalny, jak i kontrolowany” – wyjaśnia David Koel, dyrektor w firmie Cushing Terrell.

W budynkach wykorzystano trwałe i naturalne materiały. Podłogi w różnych miejscach wykonano z wapienia lub trwałego drewna tekowego. Niektóre elementy dachowe funkcjonują jako dachy zielone, porośnięte mchem, na którym ścieżki wytyczają wapienne płyty.

Lokalizacja: Montana, USA
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Fotograf