Whitehurst Lodge – urokliwa angielska dama

James Gorst Architects
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Angielska Whitehurst Lodge w West Sussex powstała dzięki ingerencji studia architektonicznego James Gorst Architects. Mieli oni za zadanie stworzyć posiadłość, która wraz z działką przylegającą do łąki o ogromnie powierzchni. Miał on nie znikać na tle natury, ale też nie mógł on odwracać uwagi od Matki Ziemi.

Leśne tło Whitehurst Lodge

James Gorst Architects wykorzystali potencjał działki otwartej na łąkę, stanowiącą część większej wiejskiej posiadłości. Zamiast umieszczać Whitehurst Lodge na otwartej przestrzeni, architekci postanowili przesunąć dom w kierunku linii drzew. W ten sposób posiadłość zyskała łagodne tło lasu, a także widoki na okoliczne łąki.

Projekt czerpie inspirację z rodzimej formy STODOŁY tworząc formę nowoczesną, wzmocnioną wykorzystaniem lokalnie pozyskiwanego dębu. Ten rodzimy surowiec wykorzystano jako okładzinę na wyższym poziomie. Nie można zapomnieć o mini wersji Whitehurst Lodge – siostra bliźniaczka, jednak pomniejszona w skali. Architekci nazywają ją echem dla starszej siostry. Mniejsza konstrukcja obok oferuje pomniejszone odzwierciedlenie głównego budynku i zapewnia garaż i magazyn.

Technikalia

Środkowe przęsło domu o betonowej konstrukcji szkieletowej jest wcięte na parterze, tworząc częściowo osłoniętą werandę. Na piętrze okna są rozmieszczone w nieregularnych odstępach w okładzinie drewnianej. Cały dom, łącznie z cynkowym dachem, skutecznie podzielono na dwie części przez nacięcie, w którym długi świetlik umieszczono nad centralną klatką schodową – wpuszcza on światło słoneczne w głąb budynku.

Wewnątrz domu centralna klatka schodowa pomaga zdefiniować i uporządkować przestrzenie mieszkalne. Połączona jadalnia, gabinet i część wypoczynkowa znajdują się w trzech rogach domu, przy czym główna część wypoczynkowa skupia się na wykonanym na zamówienie kominku. W czwartym rogu umieszczono kuchnię i bardziej zamkniętą spiżarnię, podczas gdy dodatkowe usługi zawarto w wysięgniku z tyłu.

Jak mówi właściciel posiadłości – Richard Taylor – Whitehurst Lodge stała się dość znaną nowoczesną STODOŁĄ, zyskując status ikony. Od momentu przekroczenia progu wykończonego już domu, ten stał się rozkoszą dla mieszkańców i jego przyjaciół.

Lokalizacja: Kirdford, West Sussex, Anglia
Tekst: nowoczesna STODOŁA