Whitford House z panoramicznymi widokami

Kategorie: Domy ceglane
Partnerzy

O inspiracji

Dom Whitford powstał na dużej, wiejskiej działce o powierzchni 2 hektarów. Rozciąga się z niej zachwycający widok na rozlewisko rzeki biegnącej przez rezerwat przyrody Mangemangeroa na Wyspie Północnej w Nowej Zelandii. Architekci z firmy Sumich Chaplin Architects wykorzystali wszystkie zalety tej niezwykłej lokalizacji.Twórcy projektu zaproponowali wycięcie „platformy” w nachylonym terenie działki i stworzyli całą serię pawilonów połączonych ze sobą na jednym poziomie. Poszczególne konstrukcje mają formę prostego domu z dwuspadowym dachem i połączone zostały przez elementy z płaskim zadaszeniem. Formy dwuspadowe mieszczą konkretne przestrzenie – pokój dzienny, kuchnię, jadalnię oraz dodatkowe pomieszczenia rodzinne. Część zewnętrznej platformy została wykorzystana do zbudowania basenu z pięknymi, panoramicznymi widokami.

Dwuspadowe formy mają proste detale, ale ich ściany szczytowe zostały całkowicie przeszklone, dzięki czemu powstały przestronne, wypełnione światłem przestrzenie. Wejście do domu tworzy formalny dziedziniec ze starannie zorganizowaną roślinnością, która działa jak bufor między terenem prywatnym a otoczeniem. W ten sposób powstała też przestrzeń, która jest bardziej zamknięta i prywatna niż większość całego domu. Poszczególne elementy domu zostały ustawione jednak tak, by otwierały się nie tylko na odległe widoki, ale też całą serię osłoniętych dziedzińców, z których każdy ma inny widok i pełni nieco inną funkcję.

W projekcie dominuje proste wykończenie ścian tynkiem, które doskonale łączy się z elementami aluminiowymi oraz metalowym dachem. Dominujące barwy to biel i czerń, dzięki czemu cały projekt tworzy prostą kompozycję, która świetnie współgra z zielonym, wiejskim otoczeniem.

Zaintrygowała Cię pergola tarasowa? Podobną wykona dla Ciebie Salon w Ogrodzie.

Lokalizacja: Nowa Zelandia
Tekst: nowoczesna STODOŁA