Wietnamski dom z rolniczym dachem

H&P Architects Nguyen Tien Thanh
Partnerzy

O inspiracji

Firma H&P Architects zaprojektowała dom AgriNesture w Wietnamie, który na dachu ma sporą przestrzeń do uprawy roślin.

Dom znajduje się w mieście Mao Khe w prowincji QuangNinh, gdzie miliony hektarów ziemi rolniczej zostały zabudowane ze względu na urbanizację i industrializację tego rejonu. Właściciele niewielkiego domu chcieli mieć możliwość prowadzenia własnych upraw, z których będą mogli zbierać plony. Architekci spełnili to marzenie tworząc dach, który można obsadzić roślinami. Został on też wyposażony w system zbierania wody deszczowej i jej ponownego wykorzystania, dzięki czemu właściciele stają się mniej zależni od systemu miejskich wodociągów.

– „Ten dom jest jak kostka ziemi wycięta z prosto z pola” – mówią architekci. – „Wewnątrz tej kostki znajdują się pomieszczenia mieszkalne i wiele wnęk, połączonych z dachem”.Dwupoziomowy dom ma powierzchnię 75 m2 i powstał z żelbetonowej konstrukcji, którą obłożono czerwoną cegłą, wykorzystaną również we wnętrzach. Rośliny pojawiają się nie tylko na dachu, ale też w jego wnętrzu, stając się istotną częścią jego wystroju. W przedłużonej części betonowego zlewu rośnie drzewo, a z wysokiego sufitu zwisają różne donice z kolejnymi roślinami. Dom ma świetliki i duże okna, które wprowadzają do wnętrza sporą ilość naturalnego światła.

Dom ma służyć nie tylko właścicielom, ale został zaprojektowany tak, by służył też lokalnej społeczności. Można w nim organizować spotkania i warsztaty edukacyjne. Architekci i właściciele mają nadzieję, że stanie się on wzorcem dla innych, którzy chcą budować domy w tej okolicy i innych mocno zurbanizowanych częściach Wietnamu.

– „Przyszli użytkownicy mogą bezpośrednio uczestniczyć w procesie budowy i aktywnie dzielić przestrzeń stosownie do swoich potrzeb” – wyjaśniają architekci. – „Mogą też decydować o tym, jakie materiały zostaną wykorzystane do budowy i wykończenia, produkując je samodzielnie i dopasowując do swoich warunków lokalnych. Taki proces budowy może też pomóc tworzyć miejsca pracy, kształtując jednocześnie okolicę i promując rozwój rolnictwa oraz równowagę ekologiczną” – dodają pomysłodawcy projektu.

Lokalizacja: Wietnam
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Fotograf

Nguyen Tien Thanh