Wolfson Tree Management Centre Mess Building

INVISIBLE STUDIO
Partnerzy

O inspiracji

Architekci Invisible Studio dostali zadanie zaprojektowania 2 nowych budynków, które stworzą nowe centrum zarządzania drewnem dla Tree Team.

Założeniem szczególnym było wykorzystanie drzew rosnących w tzw. arboretum, ponieważ klient miał tam spore zasoby drzew nadających się do ścięcia. W ten sposób całe drewno wykorzystane do budowy było już na miejscu i mogło być stosowane bez specjalnej obróbki.Jednym z zainteresowań architektów Invisible Studio jest wykorzystywanie nieprecyzyjnych materiałów, by stworzyć precyzyjny budynek i właśnie tę zasadę mogli oni zastosować w przypadku tego projektu, który powstawał z pomocą ochotników pracujących razem z fachowcami.

Założeniem już na etapie projektu inżynieryjnego było jak najbardziej wydajne wykorzystanie dostępnego drewna. Cała niezbędna obróbka prowadzona była na miejscu, aby zminimalizować koszty. Spora część drzew potrzebnych do budowy została wycięta dopiero tuż przed budową i dlatego proces projektowy musiał być odpowiednio dopasowywany. Świetny kontakt między inżynierami, architektem i wykonawcą umożliwił odpowiedni wybór najlepszej jakości drewna w miejscach, gdzie taka cecha miała istotne znaczenie. Drewno słabsze zostało wykorzystane tam, gdzie twardość lub trwałość nie były już tak ważne. Takie podejście pozwoliło na optymalne wykorzystanie dostępnych materiałów.

Tekst: nowoczesna STODOŁA