Wolnoć Fleur w swoim domku

Murray Barker Benjamin Hosking Caitlin Mills
Partnerzy

O inspiracji

Fleur Glenn mieszka w tym samym miejscu zwanym Clifton Hill od ponad 30 lat. W 2016 roku podzieliła działkę, aby zbudować swój idealny dom inspirowany domkiem na drzewie. „Wprowadziłam się do nowego domu w sierpniu 2018 roku i czuję się w nim tak luksusowo i cudownie”. Projekt tego idiosynkratycznego domu rozwinął się w odpowiednio niekonwencjonalny sposób, ponieważ Fleur zatrudniła przyjaciela swojej córki, Murraya Barkera, jako architekta projektu. Fleur znając Murraya wiedziała, że będzie reagował na jej pomysły i że nie będzie „czuła się wepchnięta w projekt domu, który tak naprawdę nie był moim”.

Marzenie Fleur – domek na drzewie

Zarys projektu dotyczył domku na drzewie, a Murray wyjaśnia: „Fleur miała własne, ciekawe pomysły na dom, który chciała zbudować”. De facto dom Fleur był pierwszym projektem architektonicznym młodego architekta. Murray podkreśla, że „początkowo był zniechęcony zadaniem podjęcia się prac z całkowicie nową bryłą, ale zaufanie Fleur dodało mu pewności.” Murray opowiadał się za zróżnicowanym planem przestrzennym, który szanował pragnienie Fleur dotyczące skromnych rozmiarów, ale wprowadzał różnorodność do kompaktowej zabudowy. Czyste i przemyślane linie budynku oferują miejsca odosobnienia, a także strefy do dzielenia się z rodziną i przyjaciółmi.

Ten kompaktowy nowy dom odpowiada ciasnym warunkom miejskim, niskiemu kontekstowi mieszkalnemu i skupisku dużych eukaliptusów na podzielonym narożnym terenie w Clifton Hill. Lokalizacja domu była ograniczona do północnego krańca terenu, z południową połową zajmowaną przez trzy dojrzałe eukaliptusy i duży wiąz, znaczące skupisko w kontekście miejskim, które postanowiono zachować. Teren jest ograniczony z dwóch stron przez pas ruchu i ulicę, więc odpowiedź projektowa wymagała starannego rozważenia sposobu interakcji z przestrzenią publiczną. Uznano, że ważne jest zapewnienie poczucia więzi z sąsiedztwem, a także stworzenie prywatności i odosobnienia dla mieszkańców.

Przestrzeń domu wśród drzew

W planowaniu terenu uwzględniono dwie strefy otwartej przestrzeni; hojny i słoneczny dziedziniec wejściowy do północnego narożnika oraz prywatny dziedziniec na tyłach, skupiający się na atmosferze tworzonej przez duże drzewa. Dwie przestrzenie zewnętrzne organizują podział na publiczne/prywatne, z dziedzińcem wejściowym uważanym za przestrzeń półspołeczną, która obejmuje ogród kuchenny i miejsce do rozmów z sąsiadami.

Kompaktowy ślad rozkłada się przestrzennie na dwóch piętrach, tworząc poczucie oddzielenia między bardziej komunalnymi przestrzeniami mieszkalnymi a strefami prywatnymi. Sypialnia Fleur znajduje się na górze, która otwiera się na mniejszy, wyłożony drewnem pokój pomocniczy, miejsce do czytania i pisania, które służy również jako miejsce do spania dla odwiedzających wnuków i orientuje się w koronach drzew. Taras na górnym poziomie zapewnia poczucie schronienia, zapewniając jednocześnie połączenie z ulicą, dachami i drzewami. Na dole dodatkowa sypialnia ma własne drzwi, do których wchodzi się z dziedzińca wejściowego i można ją zamknąć z głównego domu. Pozwala to na pewien poziom autonomii dla gości (takich jak dorosłe dzieci) i zapewnia elastyczność w zakresie zajmowania drugiej sypialni w przyszłości.

Doświadczenie

Rozwikłana aranżacja przestrzenna ma na celu stworzenie podróży po domu, z naciskiem na doznania i szczegóły, które mogą przynieść codzienną radość lokatorowi. Połączenie przestrzeni zapewnia dostęp światła i słońca, a także przemyślane widoki na ogród, drzewa, niebo i ulicę.

Zwykle ludzie cieszą się z zakończenia remontu domu, ale od czasu jego zakończenia Fleur nie może się doczekać kolejnego projektu. „Wciąż tęsknię za ekscytacją związaną z projektowaniem i budową. Chciałabym, żebyśmy znów pracowali wspólnie z Murray’em. To była świetna zabawa. Często, kiedy idę ulicą, patrzę w górę i widzę mój dom wśród pięknych drzew i nie mogę uwierzyć, że to naprawdę mój dom”.

Lokalizacja: Melbourne, Australia
Tekst: nowoczesna STODOŁA