Woodnest, czyli domek na drzewie w norweskim lesie

Helen & Hard
Kategorie: Domy 35-70 m2
Partnerzy

O inspiracji

Prawie każdy z nas marzył kiedyś o domku na drzewie, ale niektórym udało się spełnić to marzenie dopiero w dorosłości. Realizację dziecięcego snu wsparło właśnie norweskie studio architektoniczne Helen & Hard, które stworzyło niezwykłą, drewnianą konstrukcję o nazwie „Woodnest”, co dosłownie oznacza gniazdo na drzewie.

Drewniany domek ma powierzchnię 15 m2 i z pomocą specjalistów został przymocowany do sosny rosnącej na stromym, zalesionym zboczu w norweskiej gminie Odda. Projekt został dokładnie przemyślany, z uwzględnieniem trudnej topografii i ekstremalnych warunków miejsca budowy. Cały zespół zawiesił drewnianą konstrukcję, mocując ją stalowym kołnierzem do pojedynczego pnia żywej sosny na wysokości około 5 do 6 metrów nad ziemią. Umożliwia to niezwykle unikatowe doświadczanie przestrzeni, które z jednej strony przypomina wspinaczkę po drzewach, a z drugiej uosabia rzeczywisty sens przebywania w bliskości z przyrodą.

Aby dotrzeć do tego „gniazda” na drzewie, najpierw trzeba pokonać górską, krętą drogę, idąc 20 minut spacerem z miasteczka Odda przez las rosnący na stromym zboczu. Kiedy już dotrze się na miejsce, do domku wchodzi się po drewnianym mostku. Po otwarciu drzwi przywita nas zachwycający, panoramiczny widok.

Na 15 m2, wokół głównego pnia sosny, udało się zorganizować cztery miejsca do spania, łazienkę, maleńki aneks kuchenny oraz miejsce do podziwiania widoków. Kiedy goście rozsiądą się w wygodnych fotelach, rozciąga się przed nimi panorama na miasto, wodę, fiordy i góry.

Cały projekt opiera się na jednym, głównym materiale konstrukcyjnym, jakim w tym przypadku jest drewno. Nawiązując do norweskich tradycji kulturowych i rodzimej architektury drewnianej, architekci stworzyli projekt, który emanuje wręcz dążeniem do eksperymentowania z potencjałem, jaki reprezentuje drewno. Konstrukcja opiera się strukturalnie o sam pień drzewa, a tworzy ją szereg promienistych żeber z drewna klejonego warstwowo. Niepoddane obróbce, naturalne gonty drewniane otaczają bryłę, tworząc ochronną powłokę wokół budynku. Z czasem jeszcze lepiej zespoli się ona z otaczającym domek lasem, pokrywając się naturalną patyną.

Lokalizacja: Odda, Norwegia
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Dalej marzysz o domku na drzewie? Zajrzyj do Krokiewka:

https://nowoczesnastodola.pl/do-kupienia/domek-na-drzewie-krokiewka/

 

Architekt

Helen & Hard

Link

Krokiewka