Rynny kwadratowe.
Jak narodził się pomysł na pierwszy system rynien kwadratowych, czyli system Galeco BEZOKAPOWY?
Jak większość dobrych pomysłów narodził się z wyczucia chwili i intuicji. Na początku drugiej dekady XXI wieku zaczęły pojawiać się pierwsze domy typu „stodoła”. Jednak dużym problemem przy projektowaniu i budowie pierwszych takich domów był brak systemowych rynien, niewidocznych na zewnątrz.
Będąc na urlopie jesienią 2012 roku wpadłem na pomysł, że rynny trzeba schować w dachu i elewacji i zrobiłem pierwsze szkice rozwiązań technicznych. W ciągu kilku następnych miesięcy opracowaliśmy projekt techniczny, zgłosiliśmy międzynarodowy patent na najważniejszych rynkach na świecie i podjęliśmy decyzję o uruchomieniu produkcji.
Od pierwszego pomysłu do montażu pierwszego systemu Galeco BEZOKAPOWY, na moim prywatnym domu, minął niespełna rok.
Normalnie taka procedura trwa kilka lat. Ja jednak czułem, że jest to przełomowy produkt na rynku, dlatego chcieliśmy zaprezentować go jak najszybciej.Obecnie w branży zapanowała moda na kwadratowe rynny i w tym roku znalazły się one również w ofercie innych producentów orynnowania. Czy projektując kwadratowe orynnowanie prawie dekadę temu, nie bał się Pan inwestować w taki pomysł?
Tak jak już wcześniej napisałem, czułem intuicyjnie, że jest to przyszłość nowoczesnego budownictwa.
Nawet przez chwilę nie miałem wątpliwości, że należy wykładać pieniądze w tak innowacyjne i racjonalizatorskie rozwiązanie.
Dzięki milionom złotych wyłożonych na rozpowszechnienie tego pomysłu wśród projektantów i wykonawców, dzisiaj ten typ orynnowania stał się tak bardzo popularny.
Nie dziwię się zatem naszym konkurentom, że tak ochoczo wkraczają na przetarty przez Galeco szlak.
Tak naprawdę w 2012 roku stworzyliśmy zupełnie nowy segment rynku: Bezokapowe ( Ukryte ) Systemy Rynnowe.
Początkowo kwadratowe rynny ukryte w elewacji budziły pewne wątpliwości dotyczące montażu czy szczelności połączeń. Jak Galeco rozwiązało te wątpliwości techniczne?
Rzeczywiście na początku większość projektantów, wykonawców i inwestorów miało wątpliwości czy jest bezpiecznie ukryć rurę spustową w ścianie. Przed wprowadzeniem systemu rynnowego na rynek przeprowadziliśmy kompletną procedurę dopuszczenia do stosowania w budownictwie naszego systemu w Instytucie Techniki Budowlanej.
Nasz system spełnił bardzo rygorystyczne wymogi ITB pod kątem szczelności systemu, przemarzania ścian w miejscu instalacji rury spustowej czy zamarzania rur w okresach zimowych.
Galeco jest renomowanym producentem systemów rynnowych działającym na polskim rynku od 25 lat, nie było więc możliwości, abyśmy wprowadzili na rynek system bez odpowiednich badań i certyfikatów.
System Galeco BEZOKAPOWY dedykowany był od początku do nowoczesnych budynków i projektów indywidualnych, gdzie architekt wpisywał dokładnie orynnowanie do dokumentacji. Jak zatem została rozwiązana kwestia inwestorów, którzy chcieliby mieć nowoczesny dom, ale bez chowania rur spustowych w elewacji?
Tak rzeczywiście, od początku wdrażania na rynek systemu Galeco BEZOKAPOWY spotykaliśmy się z obawami inwestorów, wykonawców i projektantów, czy nasz system będzie bezpieczny dla domu.
Pomimo 100% pewności, że nasz system jest bezpieczny, doszliśmy do wniosku, że nie chcemy nikogo uszczęśliwiać na siłę.
Dlatego zaprojektowaliśmy kompletny system rynnowy Galeco STAL2 ( do kwadratu) z kwadratową stalową rurą spustową i możliwością montażu rury spustowej na zewnątrz.
W tym przypadku jest możliwość zastosowania maskownicy podsufitkowej, dzięki czemu można w bardzo estetyczny sposób zamknąć nawet minimalny okap.
Jest to rozwiązanie alternatywne, ale dla części naszych klientów możliwe do zaakceptowania.
Czy patrząc przez pryzmat ostatnich 10 lat ma Pan poczucie, że Galeco przyczyniło się do wykreowania nowego nurtu w odwodnieniu dachów i skierowania branży w kierunku „Kwadratowego Świata”?
Nie mam żadnych wątpliwości, że jesteśmy twórcą całego segmentu systemów rynnowych ukrytych w dachu i elewacji, a także prekursorem i kreatorem mody na kwadratowe systemy rynnowe.
Prowadzenie biznesu to nie tylko liczenie zarobionych pieniędzy. Dla mnie satysfakcja z tego, że możemy tworzyć oryginalne rozwiązania i kreować rzeczywistość, jest bezcenna.