Pożar w 2018 roku doszczętnie zniszczył gospodarstwo dziedziczone z pokolenia na pokolenie. Po tym drastycznym zrządzeniu losu, początkowo właściciele mieli chęć odbudowania budynku w zupełnie innym miejscu. Bardzo dużą uwagę poświęcono procesowi poszukiwania odpowiedniego terenu pod budowę. Wizja różnych placów budowy we współpracy z właścicielami była podstawowym punktem wyjścia do ostatecznej decyzji o lokalizacji nowego obiektu. Skupiono się nie tylko na dogłębnych analizach samego miejsca (orientacja, nasłonecznienie, warunki topograficzne i wyjaśnienia prawne), ale także w coraz większym stopniu na aspekcie psychologicznym. Pożar domu i miasta pozostawił wyraźne ślady w społeczności. Ponowne wzniesienie budynków Zierhof na pogorzelisku wywołuje u ludzi różne reakcje – zarówno pozytywne, jak i negatywne.
Odtworzenie kontekstu historycznego
Analizy terenowe wykazały optymalne usytuowanie placu budowy pod względem nasłonecznienia orientacji w miejscu zbliżonym do istniejącego budynku. Zbocze w kierunku południowym o podwyższonym położeniu w stosunku do reszty doliny daje możliwość optymalnego wykorzystania słońca nawet w miesiącach zimowych. Orientacja wybranego placu budowy pozwala na różnorodne relacje wizualne. Zierhof orientuje widok na poszczególne szczyty górskie. Wybrana lokalizacja ożywia również pobliskie relacje „tożsamościowo-twórcze”: widok na zabytkową kaplicę małej wioski Ast oraz na wiekową jabłoń. Ze względu na uwarunkowania topograficzne z lekko wznoszącym się terenem w bezpośrednim sąsiedztwie pierwotnego dziedzińca, preferowane było przesunięcie powstającej bryły o około 50 metrów w kierunku wzniesienia terenu. Topografia terenu była w tym przypadku korzystna dla układu 2 obiektów budowlanych, które są rozdzielone w układzie poziomym, a także usytuowane na różnej wysokości. Wzięto więc pod uwagę pragnienie właścicieli – 2 odrębnych, a jednocześnie spójnych brył. Z zewnątrz dostrzec można tylko dwie niewielkie zabudowy, umiejętnie wpasowujące się w tutejsze warunki i ukształtowanie terenu. Pod ziemią, oba budynki są ze sobą połączone.
Aranżacja budynku w pobliżu biegnącego obok niego szlaku turystycznego z rzędem drzew podyktowana jest strefą lawinową po przeciwnej stronie. Tutaj również powraca nawiązanie do istniejącego wcześniej gospodarstwa. Osada Ast ze swoimi gospodarstwami została wzniesiona pod względem planowania urbanistycznego przodków, tak aby budynki mogły wytrzymać naturalne zagrożenia. Punktem wyjścia dla układu urbanistycznego istniejącego budynku jest podstawowa zasada uwzględniania zagrożeń naturalnych.
Ornamentyka Zierhof
Życzeniem klientów było nie tylko stworzenie dwóch oddzielnych brył budynku, ale także współczesny, nowoczesny język projektowy z nawiązaniem do kontekstu historycznego. Dlatego wybór padł na asymetryczny dach dwuspadowy, również jako ukłon w stronę historycznie ukształtowanego środowiska. Na pierwszy plan wysunęły się takie materiały jak drewno i kamień, ornamentyka jako nawiązanie do spalonego istniejącego dziedzińca. Bryły Zierhof prezentują harmonijną jednolitość za pomocą ciemnego drewna modrzewiowego z ornamentami pochodzącymi ze starego folwarku. Ciemna elewacja dopełniona jest „świetlistymi” wnękami z naturalnego drewna modrzewiowego. Nisko położona konstrukcja jest wykonana głównie z modrzewia i lokalnego kamienia naturalnego.
Wewnątrz górna struktura jest nowoczesnym lustrem dla tradycji zewnętrza. Znajdziemy tutaj barwiony odsłonięty beton, posadzki z lastryko i kolorowy akcent we wbudowanych meblach. Ten wybór dla zupełnie innych światów wnętrz odpowiada z jednej strony chęci właścicieli do odtworzenia kontekstu historycznego, ale z drugiej strony do zerwania z przeszłością i jej reinterpretacji. Odsłonięty beton z drewnianą konstrukcją panelową wraz z centralnie umieszczonym kolorowym piecem tworzy nową centralną strefę rodzinną. Świat wewnętrzny Zierhof odzwierciedla również dwa punkty widzenia, dwie interpretacje, a więc także dwa podejścia do ponownej oceny wydarzeń.
Lokalizacja: Fleres di Dentro, Włochy
Tekst: nowoczesna STODOŁA