Inwestor zakupił piękną działkę na skarpie w niemalże centrum Gdańska, ale z pewną wadą. Linia zabudowy wyznaczona przez MPZP szła przez nią zygzakiem, niezwykle utrudniając projektowanie.
Założenia
Program funkcjonalny był niemal równie skomplikowany, jak urzędowe wytyczne – garaż 3 lub 4 stanowiskowy, umożliwiający wjechanie do niego z autem z przyczepą do motocykli. Gabinet i sypialnia gościnna na parterze, oddzielone akustycznie od części dziennej, oraz część nocna na górze. Optymalnie, każde pomieszczenie powinno móc skorzystać z widoku, ale jako że widok jest od strony południowej – optymalnie byłoby, gdyby były skryte przed bezpośrednim południowym słońcem.
Inwestor chciałby móc korzystać z ogrodu, ale z powodu lokalizacji na skarpie, martwił się – nie bezzasadnie – warunkami atmosferycznymi w postaci zimnego wiatru, spełzającego ze skarpy. Chciałby również mieć kontakt z ogrodem, ale w taki sposób, by nie musieć martwić się wzmożonym słońcem, ani załamaniami pogody. Inwestor, jako inspiracje, wskazał nowoczesne STODOŁY o surowej bryle, pokryte współczesnymi materiałami, takimi jak HPL. Jako wierzący w siłę technologii programista, był zdecydowany również na dom smart, wentylowany i chłodzony. Hermetyczne pudełko niezależne od wpływu pogody i otoczenia. Jednocześnie, zależało mu na kontakcie z naturą – na harmonijnej relacji pomiędzy budynkiem a otoczeniem, na widoku, ogrodzie i tarasie. Pojawiła się zatem obawa, że zbyt nowoczesny obiekt może stać w kontraście do tych założeń.
Miks.tura jako studio, starają się projektować z kolei ‘analogowe’ rzeczy. Lubią, jak użytkownicy mogą coś łatwo przesunąć i wpłynąć w prosty sposób na przestrzeń, kiedy mogą aranżować ją na własną rękę. Lubią myśleć, jak przez dom przepływa powietrze i wpada do niego słońce oraz kiedy dom wchodzi z użytkownikiem i otoczeniem w interakcje.
Projekt
Filozofia projektu był technologiczny, high-techowy ying oraz naturalne, zachęcające do interakcji i zabawy yang.
Dom musiał być zatem nowoczesny, o surowej formie, ale w taki sposób, aby był ciepły i ludzki. . Nie unikano rozwiązań high-tech, ale jednocześnie rozwiązania technologiczne połączono z naturalnymi, projektowymi rozwiązaniami pasywnymi. I w końcu, pomimo że bryła jest bardzo nowoczesna i surowa, ku zadowoleniu inwestora, udało się przemycić kilka lekkich, nieoczywistych elementów. Ukryty w tarasie ogród zimowy, palenisko osłonięte ścianą po łuku, połączoną ze schodami do sypialni oraz półotwarta przestrzeń z żaglami i hamakiem.
Przestrzeń
Największym projektowym „game-changerem” było wykorzystanie słonecznej studni od strony skarpy do doświetlenia pomieszczeń w głębokim trakcie budynku – sypialni gościnnej, warsztatu, łazienki i fragmentu salonu. Pomieszczenia te nie potrzebują dużo bezpośredniego słońca, dlatego niewielkie, wewnętrzne atrium w zupełności odpowiada na ich potrzeby. Dzięki temu, wszystkie istotne pomieszczenia można było rozmieścić po obwodzie budynku, z dostępem do światła i oszałamiającym widokiem.
Relacja dom – ogród
Aby wydłużyć maksymalnie okres używania ogrodu i rozmyć granice pomiędzy wnętrzem i zewnętrzem, zastosowano trzy strefy ‘buforowe’ które umożliwiają cyzelowanie warunków atmosferycznych. Pierwszą strefą jest ogród zimowy zewnętrzną kuchnią i grillem. Obie ściany ogrodu zimowego są składane, więc ogród przez większość czasu pełni rolę zadaszonego tarasu. Jedynie w zimniejsze, bardziej wietrzne wieczory przeobraża się w osłoniętą przestrzeń. Drugą, jest strefa hamakowo-żaglowa, która umożliwia zastosowanie przesłony materiałowej i ograniczenie letnich promieni słonecznych. Trzecią, osłonięta od wiatru strefa paleniska. Róża wiatrów dla terenu wskazywała wiatr idący od strony skarpy jako najsilniejszy. Osłonięcie strefy paleniska pozwala ominąć spływającemu ze skarpy wiatrowi najbardziej kluczowe dla użytkowania przestrzenie ogrodu. Z kolei same palenisko zwiększa możliwy czas użytkowania zewnętrznych przestrzeni.
Pasywne rozwiązania energetyczne
Co prawda dom jest uzbrojony we wszystkie technologiczne udogodnienia, ale chcąc zdjąć ciężar z barków techniki (i rachunków za prąd) zastosowano kilka dodatkowych rozwiązań pasywnych. Pierwszym z nich, jest ograniczenie dostępu światła letniego przy zachowaniu dostępu światła pozostałych pór roku. Wszystko to dzięki zastosowaniom głębokich okapów nad największymi przeszkleniami. Na wyższej kondygnacji sypialnie zlokalizowano od wschodu, zachodu i północnego zachodu, a nadmiary energetyczne w lato utrzymuje komunikacja. Dom posiada również czyste ścieżki manualnego przewietrzania oraz możliwość przewietrzania przy zastosowaniu efektu aeracji.
Estetyka
Starano się połączyć miękkości naturalnych faktur drewna i cegły oraz gry światła z surową formą nowoczesnej STODOŁY. Dodatkowego zmiękczenia nadaje łuk przesłony przy palenisku, połączony ze schodami. Leniwie prowadzą one bezpośrednio do głównej sypialni. Łupany wapień w cementowej spoinie barwionej w masie używany w ścianach podtrzymujących masywne zadaszenie zdradza natomiast prawdziwie ogrodowy rodowód rezydencji.
Parametry: 338 m2
Lokalizacja: Gdańsk, Polska
Więcej projektów zespołu Miks.tura Architekci znajdą Państwo w naszej zakładce oraz na ich mediach społecznościowych – Instagramie oraz Facebooku.