Matanzas Maralto

Croxatto & Opazo Arquitectos Estudio Palma
Wypoczni w STODOLE

O inspiracji

Rozkoszuj się widokiem w tych drewnianych domkach na chilijskim wybrzeżu. Usytuowana na stromym zboczu, para zacisznych dębowych domków wtapia się w surowy krajobraz Navidad. Te smukłe, piętrowe domki firmy Croxatto & Opazo Arquitectos zaprojektowano przez zestaw trudnych ograniczeń: ograniczony budżet, strome zbocza i porywisty nadmorski wiatr.

Aby zminimalizować koszty fundamentów, Croxatto i Opazo budowali w górę. Strategicznie układali szereg drewnianych kostek, aby zoptymalizować widoki na ocean i chronić przed silnymi wiatrami. „Ponieważ powierzchnia zabudowy jest niewielka, stworzyliśmy przestrzeń o podwójnej wysokości, aby powiększyć wnętrze i sprawić, by budynek wydawał się większy, niż się wydaje” — zauważa Croxatto. „Ta strategia sprawia, że wygląda jak wielka wieża z widokiem na morze”.

Jednym z głównych wyzwań było dostarczenie materiałów na strome zbocze, które początkowo nie miało dostępu do dróg i mediów. Na początku zespół projektowy pracował poza siecią ze zbiornikiem na wodę i generatorem elektrycznym. Pozyskali trzy rodzaje lokalnego drewna. Architekci zbudowali konstrukcje i filary z poddanej obróbce ciśnieniowej, suszonej sosny, którą wybrali ze względu na jej trwałość w nadmorskim klimacie. Budynki są pokryte panelami wykonanymi z regenerowanych dębowych podkładów kolejowych, zabezpieczonych olejem naftowym w celu ochrony przed korozją.

Wnętrze każdej kabiny wykończone jest jasną sosną. Układy są również podobne. Każda kabina ma otwartą przestrzeń dzienną na parterze, z antresolą na górze. Okna sięgające od podłogi do sufitu, duże przeszklone drzwi i wychodzące na północ tarasy łączą każdą kabinę ze spektakularnym miejscem. Cała konstrukcja kabin została ukończona na miejscu w ciągu ośmiu miesięcy.

„Za każdym razem, gdy klienci udają się do Matanzas Maralto Cabins, dzwonią, aby pogratulować nam wspaniałego doświadczenia, które stworzyliśmy” — mówi Croxatto. „Patrzymy wstecz i wspominamy wszystkie wyzwania, które pokonaliśmy, aby osiągnąć ten wynik, i bardzo nas to cieszy”.

Lokalizacja: Matanzas, Chile
Tekst: nowoczesna STODOŁA

 

Wypocznij w stodole