MuMA Hut

WeWilder Răzvan Dima
Wypoczni w STODOLE

O inspiracji

MuMA Hut to mini dom zbudowany dzięki dobrowolnym wysiłkom w sadzie, w starej wiosce Armenis w Rumunii. Zaprasza gości, którzy chcą doświadczyć natury zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz dzięki odważnym oknom na krajobraz.

Powstał dzięki warsztatom „zaprojektuj i zbuduj”, które odbyły się w 2020 r. Dobrowolne zaangażowanie w budowę dało miejscowym większą wiarę we własne mocne strony i możliwości. Sprint pracy przypomniał dawne czasy, kiedy społeczność zbierała się i przyczyniała do wznoszenia domów. Chata miała przypominać pokój sadowniczy. Użyto materiałów, które kupiono z okolicy w celu ożywienia tradycyjnych praktyk. Do konstrukcji/ogrodzeń użyto drewna, a także gontów, wykonanych lokalnie przez siostrzeńca starego rzemieślnika.

Pomysł zrodził się z marzeń Danu, miejscowego leśniczego, który wyobraził sobie odbudowę swojego domku na drzewie z dzieciństwa. Projekt uruchomiono, gdy architekt Miodrag Stoianov zaoferował swoje wsparcie inicjatywie WWF na tym obszarze, gdzie około 80 żubrów zostało ponownie wprowadzonych do swobodnego poruszania się w naturze . Ponowne zdziczenie miało fundamentalne znaczenie dla rozwoju ekoturystyki, a MuMA Hut pełni rolę katalizatora i przykładu dla infrastruktury niezbędnej do długowieczności zrównoważonego rozwoju opartego na naturze. MuMA Hut jest także prototypem kampusu WeWilder Village, zestawu domków letniskowych i powstającej przestrzeni społecznościowej, której rolą jest współpraca na łonie natury i zachęcanie do ekonomii dzielenia się naturą.

MuMA Hut ucieleśnia eksperymentalne podejście do łączenia niezwykłych sojuszników w celu pokonywania barier ekonomicznych i finansowych, z którymi borykają się obszary wiejskie i społeczeństwo.

Lokalizacja: Sat Bătrân, Rumunia
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Architekt

Wypocznij w stodole