Modernizacja zabytkowego domu w stylu alpejskim

Kategorie: Wnętrza
Partnerzy

O inspiracji

Wioska Zeneggen to miejsce sielankowe, ukryte w szwajcarskich Alpach na wysokości ponad 1450 m n.p.m. Cała społeczność liczy niespełna trzystu mieszkańców i choć licznie odwiedzana jest przez turystów, do dziś nie zatraciła swego dawnego, górskiego charakteru.

Na górskich zboczach rozsiane są typowe, szwajcarskie chaty, z których część liczy już ponad sto lat. Charakterystyczna konstrukcja tych domów ujednolica charakter wioski z pięknymi widokami, łącząc spokojną okolicę w niewielkie, wiejskie place.

W tym niezwykłym miejscu rozpoczęli pracę architekci z atelier Brandau Ciccardini. Zmodernizowali zabytkowy dom w stylu alpejskim, który stał przy jednym z takich niewielkich placów i był kilkukrotnie już przebudowywany. W ramach tej wrażliwej renowacji, architekci skupili się z jednej strony na uszanowaniu zabytkowego charakteru budynku i miejsca, a z drugiej na skutecznym wprowadzeniu języka współczesnej architektury. W ten sposób udało się spójnie połączyć nowe i stare elementy. Jednocześnie tworząc jedną całość i nadając zabytkowej chacie świeży, ale naturalny wygląd. Zabawne wykorzystanie kolorów i materiałów sprawia, że zarówno dawne, jak i nowe elementy są wyraźnie czytelne. Architekci wprowadzili nowe otwory okienne, ustawiając je precyzyjnie w taki sposób, by nadały projektowi unikatowy charakter, otwierając jednocześnie wnętrze na piękne krajobrazy.

Dom oferuje obecnie wiele możliwości. Potrzeby funkcjonalne mieszkańców, a tym samym również komfort ich życia, można zoptymalizować organizując odpowiednio dwa poziomy domu. Parter i piętro łączą teraz nowe, wewnętrzne schody. Na parterze można stworzyć dwa dodatkowe pokoje i przestronną łazienkę. Znajdująca się wyżej część dzienna, zalana naturalnym światłem, uzupełniono o nową kuchnię i zamykany kominek, który może ogrzać całą chatę za pomocą systemu przewodzenia ciepła.

Na każdym etapie projektowania i modernizacji tego domu ważna była ekologia i zrównoważony rozwój. Z tego powodu w projekcie wykorzystano naturalne materiały, takie jak tynk gliniany, gliniana szpachlówka kazeinowa i olejowana okładzina drewniana. Konstrukcja domu jest drewniana, ale uzupełniono ją odsłoniętym betonem, który podkreśla nowoczesny charakter renowacji.

Lokalizacja: Zeneggen, Szwajcaria
Tekst: nowoczesna STODOŁA