Komfortowy i nowoczesny dom pod Poznaniem, pokryty płytkami Equitone

Kategorie: Z Polski
Partnerzy

O inspiracji

Rozbudowany dom pod Poznaniem zyskał nie tylko nowy, zgodny z współczesną estetyką wygląd, ale też wygodę i połączenie z otaczającym ogrodem – czyli zgodnie z obecnymi architektonicznymi trendami. Został też powiększony, ale dzięki konsekwencji w doborze wykończenia, jest nadal zgrabny i zwarty.Podczas rozbudowy ten jednorodzinny dom pod Poznaniem zyskał drugą bryłę. Wiernie naśladuje ona kształt głównej części budynku, z prostokątnym planem i prostym, dwuspadowym dachem. Dobudowano też garaż, który co prawda ma płaski dach i kształt prostopadłościanu, ale doskonale wtopił się w całość zabudowy.

Otwarty na zewnątrz

Charakterystyczne dla tego budynku jest przeszklenie ścian parteru, które pozwala swobodnie łączyć wnętrza z ogrodem. Przeszklona jest np. ściana jadalni, a blisko niej znajduje się wejście na taras, który zaprojektowano tak, by w ciepłej porze roku pełnił funkcję salonu – jest więc część pod otwartym niebem oraz część zadaszona, dzięki czemu można cieszyć się posiłkami jedzonymi na zewnątrz także podczas deszczu.

Częściowo, od strony sąsiednich działek, przeszklenia zostały osłonięte zewnętrznymi żaluzjami – ze względu na zachowanie prywatności, jak i przed nadmiernym nagrzewaniem. Część przeszkleń jest też osłonięta od góry. Mimo to jednak duża, otwarta przestrzeń parteru nadal jest znakomicie doświetlona dziennym światłem.

Otwarcie parteru na przestrzeń otaczającą dom było możliwe dzięki temu, że całą prywatną część z sypialniami, łazienkami zaplanowano na poddaszu.

Konsekwentny w wyrazie

Połączenie trzech brył tak, by wyglądały spójnie wymagało bardzo konsekwentnego doboru materiałów wykończeniowych. Architekci postawili na płyty włókno-cementowe, które jako jeden z niewielu materiałów, dają możliwość jednolitego pokrycia ścian i dachu.

Zastosowano płyty z dwóch kolekcji. Większość budynku pokrywają grafitowe, wielkoformatowe płyty włókno-cementowe z kolekcji EQUITONE [pictura]. Mają bardzo charakterystyczną, gładką i matową powierzchnię, bez widocznych włókien, która nadaje elewacji wysmakowany, subtelny wygląd. Panele są dostępne w dwóch grubościach – 8 i 12 mm oraz dwóch wymiarach – największy to 3100 x 1250 mm. Ten sam kolor (najciemniejszy z całej gamy płyt [pictura] grafit) został wybrany na dach i na ściany elewacyjne. Aby nieco ożywić bryłę budynku, architekci dodali ciepłe czerwono-rude płytki na ścianie przy wejściu na taras, a także jasny pas płyt włókno-cementowych z serii EQUITONE [tectiva]. Zostały położone na licowych powierzchniach zadaszeń, a także na górnych częściach elewacji garażu i dobudówki z płaskim dachem. Wizualnie tworzą wstęgę, która spina tak różne elementy w całość.

Warto zwrócić uwagę na ciekawe zastosowanie płyt włókno-cementowych do obudowania drzwi garażu, dzięki czemu całkowicie zlewają się one ze ścianami elewacyjnymi.

Włókno-cement do zadań specjalnych

Zastosowanie do wykończenia dachu i elewacji płyt włókno-cementowych jest nie tylko dobrym sposobem na uzyskanie harmonijnego wyglądu budynku. To też gwarancja trwałości i wygody użytkowania. Płyty są odporne na ekstremalne zjawiska pogodowe, a także cykle zamarzania i rozmarzania czy nagrzewania i stygnięcia. Nie zmieniają wymiarów pod wpływem ciepła, więc można je łączyć ze spoinami o minimalnej szerokości. Nie wymagają żadnych specjalistycznych zabiegów, gładka powierzchnia paneli [pictura] sprawia, że nie gromadzą się na niej zabrudzenia łatwo zmyć.

Wybór płyt włókno-cementowych EQUITONE to także bezpieczeństwo mieszkańców, gdyż są niepalne, co oznacza, że zarówno same nie będą zarzewiem pożaru, ale też nie przyczynią się do jego rozprzestrzenienia.

Lokalizacja: Poznań, Polska