Technika Shou sugi ban a The Soot House

Anthony Esteves GRETA RYBUS
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Shou sugi ban, czyli starożytna japońska technika wykańczania drewna, zdobi krajobraz Maine. Wszystko za sprawą pracy rzeźbiarza, Anthony’ego Estevesa. Jego własnoręczny projekt The Soot House wzorowany jest architekturą Nowej Anglii.

The Soot House inspirowany przeszłością

„Domy z XVII wieku mają upiorną jakość”, mówi Anthony Esteves. Upiorną oczywiście w pozytywnym znaczeniu, jest on pod wrażeniem kunsztu ówczesnej architektury. „Wyróżniają się prostotą kształtu i zdobnictwa, wpisując się w krajobraz. Wprowadzam te przewodnie zasady do swojej pracy”. Ta tradycja jest widoczna w The Soot House, „zwęglonej” czarnej konstrukcji, którą Esteves zbudował ręcznie za pomocą swojego oka rzeźbiarza.

The Soot House stał się domem dla jego autora oraz jego rodziny. nowoczesną STODOŁĘ zlokalizowano małej polanie na Spruce Head w Maine. Budując Soot House, artysta wzorował się na skalistym, dzikim krajobrazie wyspy z czarnym świerkiem i porostami. Inspiracje przyniosły mu również rozległe, stare budynki Nowej Anglii. „Traktuję tę pracę jako rzeźbę i równoważę tradycyjną estetykę z wysokowydajnymi technikami i materiałami budowlanymi” – mówi. „Mój styl jest częściowo związany z pierwszą generacją domów zbudowanych w Ameryce, znaną jako postśredniowieczny angielski”.

Drewno opalane techniką japońską

Esteves zbudował The Soot House od podstaw, mimo że formalnie kształcił się w rzeźbie, a nie w architekturze. Ma wpływy zarówno ze starej Nowej Anglii, jak i Japonii. Kształt i skala konstrukcji oraz dachu ma wpływy nowo angielskie. Główną część budynku wyposażono w tradycyjne kolonialne szalunki (w tym widoczne gwoździe). Jednakże okładzinę pomalowano sfermentowaną farbą w stylu japońskim, którą Esteves robi z sadzy, wody i persymony. „Wchłania się w drewno jak plama. Kolor jest niezwykle matowy ze względu na wysoką zawartość pigmentu” – mówi. Ta mieszanka jest odporna na gnicie i nie odpryskuje. Część elewacji tworzą szerokie deski, wypalone japońską techniką shou sugi ban.

The Soot House zaprojektowano tak, aby był superwydajny podczas zim w stanie Maine. Piec opalany drewnem to jedyne źródło ciepła w domu. Sekret tkwi w inteligentnym, wydajnym projekcie Esteves. Ciepło z pieca opalanego drewnem, skupionego w kuchni na niskim poziomie, wznosi się na poddasze bezpośrednio nad nim. Ruszt podłogowy biegnący przez całą długość strychu następnie wciąga gorące powietrze z powrotem w dół, w cyklu konwekcyjnym. „Ten przepływ powietrza utrzymuje stałą temperaturę w całym domu, a poddasze pozostaje w granicach jednego do dwóch stopni od głównego piętra”, mówi Esteves. Wydajność ekonomiczna i ekologiczna.

Lokalizacja: Spruce Head, Stany Zjednoczone
Tekst: nowoczesna STODOŁA