Andromeda – certyfikacja efektywności

O realizacji

Andromeda (funkcjonująca pod nazwą Moontain House) niedawno zaprojektowana przez Gruppo Building to wspaniała górska STODOŁA położona we włoskich Alpach, w wiosce Sagnalonga. W północno-zachodnich Alpach włoskich, pośród jezior i samotnych szczytów obszaru Vialattea, wznosi się jeden z najbardziej sugestywnych krajobrazów w Piemoncie, Mowa tutaj o Monti della Luna, czyli „górach księżycowych”, nazwanych na cześć terenu przypominającego księżyc. Wspaniała sceneria jak z bajki z licznymi dolinami i górami dodaje charakteru nowoczesnej STODOLE.

Projekt Andromeda: metamorfoza

Na wysokości 1995 metrów nad poziomem morza, znajduje się Sagnalonga. Urokliwe miejsce, do którego zimą można dojechać tylko wyciągiem narciarskim, charakteryzujące się licznymi chatami rozsianymi wśród roślinności i zanurzonymi w ciszy natury. I to właśnie w Sagnalonga, wtulona w ten wymarzony krajobraz, stoi teraz Andromeda. Czteropiętrowy dom mieszkalny o powierzchni 200 metrów kwadratowych niedawno odnowiono i rozbudowano. Za tą metamorfozą stoi Building Group. Grupa specjalizująca się w renowacjach przestrzeni luksusowych, przekształciła istniejącą wcześniej trzypiętrową górską rascardę, dając życie nowej koncepcji życia na łonie natury na tle Monti della Luna.

„Rzut kamieniem od miejsca, w którym spotykają się włoska i francuska strona Vialattea, Andromeda stanowi dla nas przykład doskonałej integracji architektury z otaczającym środowiskiem” – zapewnia Piero Boffa, prezes Building Group. Rzeczywiście, to duch wpłynął na wybór i połączenie kształtów, kolorów i dekoracji wyróżniających projekt Andromeda. W szczególności część dzienna charakteryzuje się minimalnym oświetleniem przypominającym konstelację. Ponadto użycie drewna i żelaza, dwóch solidnych materiałów, doskonale komponuje się z delikatnymi odcieniami zieleni mchu. Wszystko w idealnej harmonii z panoramą okolicznych gór, tworząc prawdziwą pocztówkę 3D dzięki dużym oknom zajmującym całą wysokość fasady. Ciągłość z zewnętrzną panoramą zachowana jest również wewnątrz, gdzie symbol samej góry przekształcił się w sylwetkowe tło przypominające teatralną scenerię.

Andromedę opracowano z myślą o zrównoważonym rozwoju. W rzeczywistości projekt spełnia parametry określone przez CasaClima w zakresie oszczędności energii i komfortu cieplnego, zapewniając niski wpływ na środowisko.

Czym jest projekt CasaClima?

Systemy oceny budynków są uznawane za potężne narzędzie promowania bardziej zrównoważonego środowiska zabudowanego. Dla CasaClima zrównoważony rozwój w sektorze budowlanym reprezentuje holistyczną koncepcję, która nie tylko ocenia efektywność energetyczną, ale idzie dalej, biorąc pod uwagę szersze spektrum czynników. U podstaw zrównoważonego rozwoju projektu CasaClima leży sprawdzona certyfikacja efektywności energetycznej rozszerzona o zestaw kryteriów mających na celu zmniejszenie marnotrawstwa zasobów naturalnych, a tym samym ograniczenie wpływu na środowisko i zapewnienie dobrego samopoczucia ludzi użytkujących budynek. Agencja CasaClima, publiczny i niezależny organ oraz centrum kompetencyjne i badawcze w zakresie standardów zrównoważonego budownictwa, zajmuje się wszystkimi aspektami związanymi ze zrównoważonym rozwojem i zapewnieniem jakości całego procesu budowlanego, od planowania, przez audyty na miejscu, aż po wydawanie certyfikatu CasaClima.

Pojęcie „Casa Clima” odnosi się do szczególnego rozwiązania konstrukcyjnego dla budynków zapewniających wyjątkowy poziom komfortu przez cały rok. Ta koncepcja to jeden z wiodących standardów w dziedzinie konstrukcji energooszczędnych i zastosowania wydajnych komponentów. Celem projektu jest uzyskanie energooszczędności na poziomie ponad 80% w połączeniu z tradycyjnym budynkiem.

Lokalizacja: Sagnalonga, Włochy
Tekst: nowoczesna STODOŁA