Krucha (nie)zależność: Cloud House

O realizacji

Niewiele dźwięków na świecie jest tak satysfakcjonujących, jak świeża woda deszczowa spadająca na blaszany dach. Jednak to kojące uczucie to tylko jeden element Cloud House, unikalnego, interaktywnego systemu zbierania wody deszczowej stworzonego przez projektanta Matthew Mazzottę w Springfield w stanie Missouri. Siedząc wygodnie na drewnianym bujanym fotelu, gość Cloud House zanurza się w doświadczeniu wiejskiej farmy. Instalacja architektoniczna oferuje przechodniom chwilę na zwolnienie tempa, delektowanie się świeżymi jadalnymi roślinami i, zgodnie z obietnicą, odpoczynek przy dźwiękach deszczu uderzającego w blaszany dach.

Cloud House – wprawnie w ruch wody

Zbudowany z drewna i metalu pochodzącego z recyklingu z opuszczonej farmy. Dom w Chmurach działa jako medytacyjne, refleksyjne odosobnienie od intensywności współczesnego życia i demonstracja naszej kruchej zależności od systemów naturalnych. Najpierw spadająca z nieba woda deszczowa jest zbierana i magazynowana w podziemnym zbiorniku. Następnie, poprzez kojący ruch bujanego fotela, użytkownik uruchamia system, który pompuje zebraną wodę w górną „chmurę”. Woda ponownie spada na STODOŁĘ, tworząc ciepły, przyjemny dźwięk deszczu uderzającego o blaszany dach. Co więcej nawadnia w ten sposób jadalne rośliny rosnące na parapecie.

Architektoniczny przekaz środowiskowy

Poetycki kontrapunkt dla pobliskiego tętniącego życiem rynku rolników, Cloud House przywołuje obraz cichego, prostego wiejskiego domu z dawnych czasów. Ponadto oferuje subtelny portret zależności ludzkości od systemów naturalnych. W przypadku braku naturalnych opadów podziemny zbiornik w końcu opróżniłby się, a sztuczna chmura pozostałaby sucha – i oczywiście rośliny jadalne nie rosłyby. Nawet w zabawnym, nowatorskim Domu w Chmurach ludzkość i natura są głęboko splecione, współzależne, a każde rozwija się dzięki trwałemu wzrostowi drugiego.

Pomijając narrację, Dom w Chmurach jest przede wszystkim miejscem cichej kontemplacji. W czasach, gdy „chmura” stała się synonimem technologii, innowacji i nieustannej łączności, Cloud House oferuje możliwość odłączenia, wyłączenia się i zanurzenia się w delikatnym pięknie świata przyrody, niezależnie od pogody.

Lokalizacja: Springfield, Stany Zjednoczone
Tekst: nowoczesna STODOŁA