Whitepod – energetycznie niezależny eko-luksus

O realizacji

Zorientowany na środowisko kurort Whitepod

Położony na wysokości 1500 metrów nad poziomem morza, wysokogórski kurort Whitepod w pobliżu Monthey w Szwajcarii oferuje przytulne apartamenty hotelowe o niewielkim wpływie na środowisko. Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie – zorientowanie na środowisko, udogodnienia ukierunkowane na wellness oraz bliskość 15 mil oznakowanych szlaków turystycznych. Montalba Architects z siedzibą w Lozannie i Los Angeles zaprojektowali nowe bryły na terenie kurortu. Budynki uzupełniają istniejące w ośrodku 18 namiotów w kształcie kopuły geodezyjnej – znanych jako „Pods”.

Nachylony teren i zaangażowanie ośrodka w zrównoważony rozwój wpłynęły na decyzję architektów o prefabrykacji drewnianych domków. Miało to miejsce poza miejscem budowy w celu szybkiego i łatwego montażu na płytach fundamentowych wylewanych na miejscu.

Prefabrykowane eko-domki

Eko-domki, z których większość jest nadal w budowie, będą dostępne w dwóch układach. Jednopiętrowa jednostka o powierzchni prawie 94 metrów kwadratowych. A także dwupiętrowa jednostka o powierzchni 200 metrów kwadratowych, która wykorzystuje nachylenie krajobraz z salonami na dolnym poziomie i sypialniami na górze. Zbudowanie każdego jednopiętrowego domku zajmuje około trzech miesięcy. Odpowiednio ukończenie każdego dwupiętrowego domku zajmuje od czterech do pięciu miesięcy.

„Ukończenie pozostałych domków da obraz górskiej wioski, która płynnie wtapia się w pochyły krajobraz, jednocześnie odzwierciedlając tradycyjne wioski górskie znajdujące się w pobliżu” – wyjaśniają architekci. „Wiele elewacji domków zostało wykończonych drewnianymi panelami, aby jeszcze bardziej wtopić konstrukcje w górzyste otoczenie, jednocześnie nawiązując do tradycyjnego szwajcarskiego domku”.

Wewnątrz domki Whitepod podzielono na strefy „dzienną” i „nocną”, oddzielone centralną bryłą mieszczącą wyposażenie usługowe. Od strony dziennej zlokalizowano wejście, przestronną jadalnię oraz część dzienną z aneksem kuchennym. Część nocna po drugiej stronie zawiera trzy sypialnie i dwie łazienki. Eko-domki Whitepod przeznaczono dla grup i rodzin poszukujących górskiej ucieczki ze wszystkimi wygodami domu. Śniadanie dostarczane jest codziennie w 100% elektrycznym samochodzie spożywczym. W ramach zaangażowania ośrodka w zrównoważony rozwój wszystkie odpady są poddawane recyklingowi, a składniki kupowane lokalnie. Pracownicy mieszkają w pobliżu i chodzą pieszo do pracy.

Regulacja termiczna

Obłożone modrzewiem domki mają minimalistyczny design, aby nie odwracać uwagi od spektakularnego alpejskiego krajobrazu. Wnętrza wyłożono płytami z drewna OSB z polerowanym betonem pod stopami. Duże, potrójnie przeszklone okna otaczają widok na góry i otwierają się, aby wpuścić naturalną wentylację. Płyty dekoracyjne, łaty zewnętrzne, płyty OSB, membrana wiatroizolacyjna oraz dwie warstwy izolacji cieplnej ograniczają wahania temperatury do minimum. Tą „otulinę” wzmocniono przez wbudowany w ścianę aktywny system regulacji termicznej i pompę ciepła zasilaną przez lokalne turbiny hydroelektryczne.

Domki z prefabrykatów są zwieńczone cynkowymi dachami i owinięte w drewno modrzewiowe pozyskiwane z lokalnych źródeł. Podobnie jak kapsuły i restauracja, domki są samowystarczalne energetycznie i czerpią energię z turbiny wodnej, która wytwarza energię elektryczną dla ponad 200 gospodarstw domowych.

Prefabrykat – nowoczesny i energooszczędny? Sprawdź ofertę naszych zorientowanych na środowisko „Wykonawców”.

Lokalizacja: Monthey, Szwajcaria
Tekst: nowoczesna STODOŁA