Robota na dachu dobiegła końca

O realizacji

Co warto wiedzieć przy wyborze materiału, który położymy na dach?

Oprócz tego czy nam się podoba należy wziąć pod uwagę aspekty techniczne: stopień skomplikowania konstrukcji dachu, kąt nachylenia, usytuowanie domu i warunki klimatyczne.

Nasz dach jest dwuspadowy. Nigdy nie mieliśmy najmniejszych wątpliwości jak będzie wyglądał. Jednak rodzajów dachów jest bardzo wiele: płaski, jednospadowy, czterospadowy, wielospadowy, naczółkowy i mansardowy. Jeżeli dach ma bardziej skomplikowany kształt powinno się zwrócić uwagę na zastosowany materiał i wybrać na przykład mniejszy format, aby zminimalizować odpad materiału – to bardzo ważne, aby w świecie, w którym produkujemy tony śmieci, starać się dokonywać mądrych wyborów i minimalizować negatywny wpływ na otoczenie. Płytki Cedral dostępne są w różnych formatach, mogą mieć kształt kwadratu o boku 30, 40 cm lub prostokąta o wymiarach 20 x 40 cm, 30 x 60 cm i 40 x 80 cm.

Kolejny temat do sprawdzenia to modelowe pochylenie dachu, czyli kąt zawarty między połacią a poziomem. To najniższa granica pochylenia dachu, przy której pokrycie w praktyce okazało się odporne na deszcz. Jest to ważne, ponieważ przy przekroczeniu zalecanego pochylenia dachu wymagane jest zastosowanie dodatkowych środków zabezpieczających przed wodą. Dla krycia podwójnego rekomendowane jest nachylenie o kącie ≥ 22⁰.

Usytuowanie domu i warunki klimatyczne. Chcemy tu tylko zasygnalizować ten temat jako jeden z aspektów, który ma wpływ między innymi na planowanie rozstawu łat. Globalne ocieplenie stało się faktem, ale to nie tylko śniegowi będzie musiał oprzeć się nasz dach. Poza swoim własnym ciężarem, poza deszczem i śniegiem, to również wiatr jest czynnikiem, który będzie miał bardzo duży wpływ na prawidłowe funkcjonowanie naszego dachu. Jego konstrukcja i pokrycie muszą przenieść obciążenia i pozostać na nie niezmiennie odporne przez cały czas eksploatacji. Zimy w Polsce w ostatnich latach stały się bardzo ciepłe, jeżeli porównamy je z temperaturami sprzed 10-20 lat. Tymczasem coraz częściej mamy do czynienia z ulewami i silnymi, wręcz huraganowymi wiatrami.

Teraz przejdźmy do samego procesu montażu. Pisaliśmy już, że bardzo ważne jest precyzyjne rozłożenie łat i kontrłat. W instrukcji producenta znajduje się cała tabela, która prezentuje zalecane przekroje łat. Nie będziemy jednak wchodzić w takie szczegóły. Ważne jest abyście wiedzieli, jakie korzyści daje właściwy rozkład łat i kontrłat, a mianowicie zapewnia:

– bezpieczne i niezakłócone spływanie dostającej się wody,

– odprowadzanie kondensatu i skroplin,

– wentylację pokrycia,

– poprawę ochrony przed letnim ciepłem.

Co jeszcze powinniście wiedzieć? Podczas montażu płytek należy szczególnie zwrócić uwagę na zakłady boczne i czołowe (nieodpowiednie powodują przeciekanie dachu) oraz stosowane wkręty (użycie nieocynkowanych grozi korozją i ryzykiem odpadania płytek).

Pisaliśmy poprzednim razem, że montaż płytek jest łatwy i można wykonać go przy pomocy prostych narzędzi – i to się zgadza. Jednak musimy jedno przyznać – jesteśmy pod pełnym wrażeniem pracy naszych fachowców, którzy całość wykonali wprost idealnie. Dzięki nim i stałej współpracy z producentem płytek włóknocementowych Cedral nasza nowoczesna STODOŁA ma perfekcyjnie wykonany dach.