Odprowadzamy wodę z dachu

Dawniej najpopularniejsze były rynny ze stali ocynkowanej, które trzeba było łączyć przez lutowanie. Teraz stosuje się znacznie łatwiejsze rozwiązania.

Polski producent systemów rynnowych, firma Galeco Sp z o.o., podążając za wymogami nowoczesnego budownictwa, stworzył system rynnowy idealnie wpasowujący się do bryły naszej nowoczesnej STODOŁY.

Dzięki rozwiązaniom z zastosowaniem łączników doczołowych (dylatacyjnych), system rynnowy Galeco STAL2  umożliwia szczelne połączenie rynien z zachowaniem dylatacji między łączonymi rynnami przy jednoczesnym zapewnieniu 100% szczelności systemu.
Rynny kwadratowe Galeco STAL2 posiadają szeroki i głęboki profil, który pozwolił na zapewnienie większej wydajność systemu.
Harmonia i estetyka, tak w skrócie można określić osiągnięty efekt, dzięki nowoczesnemu i eleganckiemu rozwiązaniu Galeco STAL2 .

Na system rynnowy składa się wiele, rożnych elementów. Jednym z istotniejszych jest pas nadrynnowy, dzięki niemu woda opadowa nie dostaję się pod rynnę i dach. Należy go umieścić odpowiednio głęboko, gdyż w ten sposób krople deszczu będą wpadać bezpośrednio do rynny. Dodatkowym elementem wyposażenia dachu jest pas podrynnowy. Nakłada się go na deskę czołową, gdyż pełni funkcję ochronną. Dzięki blaszanemu obiciu jest w stanie zabezpieczyć ją przed przemoczeniem od strony zewnętrznej.

Pogoda bywa dynamiczna i nieprzewidywalna, jednym z niezwykle istotnych zabezpieczeń domu przed niespodziankami jest część zwana wiatrownicą. Jej zadaniem jest odprowadzenia wody z krawędzi dachu do rynny. Prawidłowy montaż wiatrownicy zabezpieczy górną krawędź elewacji przed wodą i siłami odrywania wiatru.
Ważne jest, żeby szczelnie łączyć wiatrownice na wszelkich załamaniach krawędzi dachu, by zapobiec zerwaniu i odsłonięciu wnętrza domu co sprawi, że ten przestanie być odporny na zewnętrzne warunki atmosferyczne. Nie na darmo zwykło się mówić, w określeniu czegoś stałego, przyjaznego i ochronnego:,,Mieć dach nad głową”.
Pamiętajmy, że należy również dokonywać regularnych przeglądów całego systemu rynnowego www.galeco.pl/porady/kontrola-systemu-rynnowego-na-co-zwracac-szczegolna-uwage.
Najlepiej robić to przed zimą, pozbywając się liści i innych przedmiotów. Mogą tam znaleźć się nawet gniazda owadów!) zaległych w orynnowaniu oraz przeprowadzać potrzebne zabiegi konserwacyjne. Dzięki temu unikniemy zapychania się rynien, które może być bardzo niebezpieczne w skutkach.

Czytaj więcej

Zobacz podobne