Bardolph Gardens

O realizacji

W swoim dążeniu do stworzenia niedrogich i przyjaznych dla środowiska mieszkań w Australii, Breathe Architecture z wyczuciem umieściło projekt Bardolph Gardens na podmiejskiej działce w Melbourne, która od lat była nieużywana. Właściciele, którzy byli jednymi z pierwszych klientów firmy, ufali, że Breathe poświęci szczególną uwagę trwałości projektu. Architekci przekroczyli te oczekiwania, projektując domy tak, aby uzyskały co najmniej osiem gwiazdek w ramach australijskiego Nationwide House Energy Rating Scheme (NatHERS).

Czerpiąc wskazówki z otaczającego kontekstu architektonicznego, Bardolph Gardens składa się z dwóch jednopiętrowych mieszkań. Zapewniają one przyjazne dla środowiska, niedrogie i dobrze zaprojektowane mieszkania do wynajęcia w Glen Iris. Celebrując znaczenie cegieł w otaczającym kontekście, elewacja z cegły pochodzącej z recyklingu dodaje wartości ulicznemu krajobrazowi dzięki prostej, współczesnej estetyce. Forma i nachylenie połaci dachowych nawiązuje do sąsiednich domów, ujednolicając proponowane formy z charakterem sąsiedztwa.

Przestrzeń

Do mieszkań wchodzi się przez chroniony dziedziniec lub ogród krajobrazowy. Wnętrza są przestronne, wypełnione światłem i ciepłe, a każdy pokój ma widok na zieleń. Przemyślane nachylenie dachu i zewnętrzne stalowe markizy pozwalają zmaksymalizować zysk nasłonecznienia z północy zimą i zminimalizować go latem. Wewnątrz sklepiony, dwuspadowy sufit dodaje objętości i przyciąga światło i ciepło do pomieszczeń mieszkalnych.

Skromna i solidna paleta materiałów, na którą składają się betonowe podłogi, białe ściany z płyt gipsowo-kartonowych, biała i drewniana stolarka fornirowana, blaty z drewna pochodzącego z recyklingu i płytki lastryko, służą zapewnieniu długowieczności mieszkań. W kuchni i salonie duże przeszklenia wychodzące na północ otwierają się na obszerny taras zewnętrzny, zapewniając połączenie z otoczeniem.

Co to jest NatHERS?

Ogólnokrajowy system oceny energetycznej domów (NatHERS) zapewnia oceny energetyczne dla nowych mieszkań. Pomaga to w tworzeniu energooszczędnych, odpornych na warunki atmosferyczne oraz bieg czasu, wygodnych domów na przyszłość, których utrzymanie będzie tańsze. Od września tego roku NatHERS został zaktualizowany, aby zapewnić wiodące na świecie narzędzia pomiarowe, które sektor budowlany może wykorzystać do wspierania przejścia na zerową emisję netto do 2050 roku. System może teraz oceniać wydajność energetyczną całego domu, w tym głównych urządzeń, paneli słonecznych i baterii, oprócz oceny w postaci gwiazdek dla powłoki budynku. NatHERS zapewnia usprawnioną ścieżkę do spełnienia lub pokonania nowych wymagań dotyczących efektywności energetycznej nowego krajowego kodeksu budowlanego (NCC) 2022.

8 gwiazdek NatHERS Bardolph Gardens

Bardolph Gardens zaprojektowano z priorytetem w zakresie zrównoważonego rozwoju, a każde mieszkanie osiąga co najmniej 8 gwiazdek NatHERS. Mając na uwadze pasywny projekt, projekt obejmuje dużą masę termiczną, priorytetowe zyski ciepła słonecznego w zimie, osłonę przeciwsłoneczną i wentylację krzyżową. Woda deszczowa jest zbierana i magazynowana na miejscu, a następnie odprowadzana z powrotem do toalet i kranów ogrodowych w celu ponownego wykorzystania. Mieszkania są starannie projektowane, aby zmaksymalizować wydajność cieplną dzięki przegrodom zewnętrznym budynku, podwójnym przeszkleniom i orientacji oraz działają całkowicie z wykorzystaniem systemu usług o zerowej zawartości paliw kopalnych, w tym paneli fotowoltaicznych i systemu pompy ciepła, który dostarcza ciepłą wodę.

Lokalizacja: Glen Iris, Australia
Tekst: nowoczesna STODOŁA