Taki dom z Polski

O realizacji

Budynek powstał w Polsce – na Opolszczyźnie, nieopodal Nysy, w wyjątkowo pięknych okolicznościach przyrody. Autorem tego niezwykle ambitnego projektu jest arch. Tomasz Grębski. Architektura opiera się na założeniu wymyślonym przez Inwestora. Kształt budynku polega na dwóch przecinających się pod kątem 56 stopni bryłach, z czego jedna z nich posiada poddasze użytkowe. Druga z kolei częściowo jest skrzydłem budynku z płaskim dachem wykorzystanym jako taras, a po drugiej stronie budynku przechodzi w częściowo zadaszony taras wystający poza krawędź kilkudziesięciometrowej skarpy. Od strony południowej otwiera się piękny widok na Zalew Nyski oraz Góry Bialskie i Sudety.

Technologia szkieletu drewnianego

Dom został zaprojektowany i wykonany w technologii lekkiego szkieletu drewnianego dla 5-cio osobowej rodziny, powierzchnia użytkowa budynku wynosi około 245 metry kwadratowe. Budynek na parterze podzielony jest na przestronny salon, gabinet, przedsionek, dwie kuchnie („czystą” i „brudną”), pomieszczenie techniczne oraz łazienkę. Na piętrze są dwie łazienki, pralnia oraz cztery pokoje. Wysokość pomieszczeń również robi wrażenie – na parterze jest to 310, na poddaszu 290 cm. Obok budynku wybudowano garaż o powierzchni ok. 65 metrów kwadratowych, łączna powierzchnia tarasów wynosi ok. 110 metrów kwadratowych.

Elewacja budynku wykonana jest z modrzewia syberyjskiego, łączy w sobie dwa różne odcienie. Na głównej bryle zastosowano deskę opalaną, na skrzydle i części tarasowej jest to materiał o naturalnej strukturze. Otoczeniem budynku są sosny, z którymi pięknie komponuje się elewacja z naturalnego materiału oraz nietuzinkowy kolor drzwi wejściowych. Na dachu ułożono dachówkę ceramiczną. Wykończeniem tarasów jest również deska z modrzewia syberyjskiego.

Trzykrotność normy pasywnej

Dom wykonany jest w niezwykle trwałej i oszczędnej technologii wzorowanej na skandynawskiej. Roczne zużycie energii do celów ogrzewania w tym budynku, to ok. 11kWh/m2 rocznie. Budynek podczas wykonania przeszedł test szczelności, w którym osiągnął wynik 0,19 kubatury na godzinę przy podciśnieniu 50Pa, jest to trzykrotnie lepszy wynik niż normowy dla budynków pasywnych (0,6 kubatury na godzinę). Izolacją budynku jest 28,5cm wełny skalnej w ścianach oraz 50 cm celulozy na poddaszu. Źródłem ogrzewania jest pompa ciepła, dom wyposażony jest w rekuperację, posadowiony jest na płycie fundamentowej z ogrzewaniem podłogowym na 30-cm warstwie XPS, której wykonanie w bardzo specyficznych warunkach terenowych było nie lada wyzwaniem. Zamontowane są okna drewniane. Budowa domu do stanu deweloperskiego trwała ok. 6 miesięcy, został oddany do użytku w zeszłym roku, wykonawcą była firma Valhalla Construction.

Lokalizacja: Nysa, Polska