Niedrogi i przyjazny dla środowiska Pahi House zlokalizowano pomiędzy buszem a portem Kaipara na półwyspie Pahi. Dom z dwiema sypialniami uwzględnia standardowe rozmiary arkuszy i techniki konstrukcyjne w celu zminimalizowania odpadów i kosztów budowy. Wszystko to przy jednoczesnej maksymalizacji powierzchni użytkowej i pasywnego ogrzewania słonecznego. W projekcie wykorzystano przyjazne dla środowiska materiały i systemy, takie jak system septyczny i zbiornik wody deszczowej, aby zmniejszyć wpływ na krajobraz. Ukończony projekt to świadectwo tego, co można osiągnąć przy napiętym budżecie bez poświęcania jakości i etyki środowiskowej.
Jakie są cechy zrównoważonego rozwoju Pahi House?
Dom jest w dużej mierze wyłączony z sieci, więc od samego początku architekci musieli zastanowić się, w jaki sposób gromadzić wodę do użytku w domu. Lecz także, w jaki sposób odpady będą przetwarzane na miejscu. Pod domem zakopano cztery bardzo duże zbiorniki z filtrami cząstek stałych i UV zapewniające jakość dostarczanej do domu wody. Istnieje również szambo – czyste, bezwonne i bardzo wydajne.
Lokalizacja: Kaipara
Klient jest cichym i rozważnym przedsiębiorcą, który prowadzi w pełni ekologiczny, certyfikowany przez Sprawiedliwy Handel biznes kawowy. Pokorność środowiskowa Właściciela przejawiła się i w tym projekcie. Przedstawił alternatywną wizję tego, jak poradzić sobie z kosztami posiadania domu w największym mieście Nowej Zelandii, Auckland. Jego pomysł polegał na znalezieniu miejsca oddalonego o dwie godziny jazdy, w dzikim krajobrazie portu Kaipara. Miejsce, które znalazł, znajdowało się na grzbiecie nad prywatną plażą, z rozległym obszarem leśnym za domem. Położenie, nieco dalej od miasta, oznaczało, że zakup był bardzo ekonomiczny, pozostawiając wystarczająco dużo przestrzeni na zaprojektowanie i zbudowanie prostego, ale sprytnego domu, który odzwierciedlałby jego osobowość.
Pahi House – pomysł
Zadanie polegało na zaprojektowaniu niezwykle opłacalnego domu, który generowałby minimalne odpady podczas budowy i zawierał innowacyjną technologię off-grid. Projekt jednocześnie musiał odpowiadać specyfice miejsca i odzwierciedlać osobowość klienta. Dom musiał zostać zbudowany z budżetem równym jednej trzeciej średniej ceny domu w regionie.
Jakie metody budowy zastosowano?
Kluczem do ukończenia projektu w ramach bardzo napiętego budżetu był sposób, w jaki projekt wykorzystał standardowe moduły konstrukcyjne. Na przykład projekt opierał się na bezwzględnym przestrzeganiu ogólnej siatki strukturalnej. Oznaczało to, że wszystkie elementy konstrukcyjne miały standardowe rozmiary, były łatwo dostępne i łatwe w obsłudze na miejscu bez kosztownych dźwigów. Dzięki tej metodzie budowy było mniej odpadów na miejscu, ponieważ podstawowa siatka użyta do wymiarowania domu była oparta na standardowych rozmiarach drewna i płyt gipsowo-kartonowych. „Na każdym etapie projektowania zastanawialiśmy się, w jaki sposób możemy wykorzystać standardową technikę budowlaną lub materiał i jakoś to ulepszyć” – mówią architekci z pac studio. Postawiono zatem na modyfikowaną termicznie okładzinę z sosny radiata uprawianej w sposób zrównoważony firmy Abodo Vulcan.
Lokalizacja: Auckland, Nowa Zelandia
Tekst: nowoczesna STODOŁA