Szczególnie ważne w domach drewnianych

O realizacji

Nasza nowoczesna STODOŁA uzyskała bardzo dobry wynik szczelności – n50=0,45 1/h, co oznacza spełnienie nawet bardzo wyśrubowanych wymagań jak dla budynków pasywnych (n50<0,60 1/h).

Ogólne przepisy budowlane (WT 2020) zalecają by szczelność budynku z wentylacją mechaniczną była nie gorsza niż n50=1,50 1/h (im mniejsza wartość wskaźnika, tym lepiej). Oznacza to, że uzyskany przez nasz budynek poziom szczelności jest ok. 3-krotnie lepszy od standardowych wymagań budowlanych.

Wysoka szczelność oznacza odpowiednio niższe koszty ogrzewania budynku poprzez redukcję niekontrolowanych wentylacyjnych strat ciepła i ograniczenie mostków termicznych.

Szczelność powietrzna przekłada się także na lepszy komfort cieplny użytkowników domu (brak nieprzyjemnych przeciągów) i lepsze zabezpieczenie konstrukcji i izolacji budynku przed skutkami kondensacji pary wodnej (ograniczenie ryzyka powstawania pleśni i związanej z tym degradacji materiałowej budynku).

Badanie zostało wykonane za pomocą specjalistycznego sprzętu do badań szczelności budynków (Retrotec) przez wykwalifikowaną firmę świadczącą usługi pomiarowe i doradcze w zakresie efektywności energetycznej budynków – PRUSDIS Usługi Inżynieryjne.