Wioski ReGen Village

O realizacji

ReGen Village: nauka w architekturze

Każda wioska ReGen Village składałaby się z szeregu budynków z dołączonymi szklarniami, tworząc przestrzenie, w których rodziny mogłyby uprawiać owoce i warzywa, uprawiać akwaponikę lub przetwarzać odpady. Zintegrowaliby również zrównoważone technologie energetyczne, wytwarzając całą własną energię elektryczną. „Nasz nowoczesny styl życia jest całkowicie 'niezrównoważony’, a to wymaga bardziej odpornych rozwiązań na przyszłość”, wyjaśnił partner EFFEKT, Sinus Lynge. „Technologia już istnieje, to tylko kwestia zastosowania nauki w architekturze życia codziennego”.

Projekt zrodził się z artykułu naukowego na Uniwersytecie Stanforda. Jeden z jego autorów, przedsiębiorca James Ehrlich, rozwinął pomysł uruchomienia zintegrowanej technologicznie firmy deweloperskiej i zaangażował EFFEKT, aby wyobrazić sobie, jak mogłyby wyglądać jej budynki. Celem jest rozpoczęcie budowy pierwszej wspólnoty domów w Holandii. Trwają prace nad innymi projektami pilotażowymi dla Szwecji, Norwegii, Danii i Niemiec, a także w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Chinach i Afryce. „ReGen Villages projektuje i ułatwia rozwój zintegrowanych i odpornych dzielnic poza siecią, które zasilają i wyżywią niezależne rodziny na całym świecie” – powiedział Ehrlich. „Nadszedł czas, aby na nowo zdefiniować rozwój nieruchomości mieszkaniowych dla kolejnych miliardów ludzi przybywających na planetę”.

Lokalny ekosystem

Koncepcja jest podobna do idei społeczności spółdzielczej – modelu, który staje się coraz bardziej popularny, z podobnymi przykładami z Belgii, Wielkiej Brytanii i Niemiec. Dzięki ReGen Villages mieszkańcy stają się częścią wspólnego lokalnego ekosystemu, dzięki czemu różne rodziny mogą pełnić różne role w społeczności. Oprócz wspierania poczucia koleżeństwa, pomaga to również w zdejmowaniu ciężarów z borykających się z problemami samorządów miejskich.

Każda wioska obejmowałaby szereg placów publicznych, zintegrowanych z technologiami, takimi jak punkty ładowania samochodów elektrycznych. Indywidualne domy integrowałyby fotowoltaiczne panele słoneczne do wytwarzania energii i podgrzewania wody. Będą również wyposażone w pasywne systemy ogrzewania i chłodzenia, a także naturalną wentylację, pomagając utrzymać niskie zapotrzebowanie na energię elektryczną. Byłyby również systemy ekologicznej żywności i odpadów o obiegu zamkniętym.

Zrównoważona przyszłość

Zespół postrzega projekt jako alternatywę dla masowej urbanizacji, która przewiduje, że w ciągu najbliższych 50 lat do miast przeniesie się ponad 2,5 miliarda ludzi. Mogłoby to stanowić rozwiązanie problemu rosnących cen gruntów i rosnącego niedoboru zasobów. „ReGen to coś więcej niż redukcja” — powiedział Lynge. „Chodzi o tworzenie, tworzenie lepszego modelu zrównoważonej przyszłości, w której obecny poziom życia można utrzymać dzięki myśleniu mądrzejszemu, a nie tylko mniejszemu”.

Model biznesowy dla tych zmian obejmuje pozyskiwanie funduszy poprzez inwestycje państwowe, szczególnie w krajach, które chcą odejść od polegania na paliwach kopalnych. Firma współpracuje z lokalnymi gminami w celu znalezienia odpowiednich gruntów, a następnie wyznacza lokalnych architektów i zespoły budowlane do rozbudowy infrastruktury. ReGen Villages ma na celu zaangażowanie się w każdy projekt, gromadzenie danych, które mogą ulepszyć systemy i potencjalnie przyczynić się do przyszłych inicjatyw.

Tekst: nowoczesna STODOŁA