Dom jednorodzinny 095_WSZ

todos.architekci

Kategorie: Z Polski
Partnerzy

O inspiracji

Działka, na której zlokalizowany jest budynek, posiada gęste zadrzewienie młodym lasem sosnowym, który do złudzenia przypomina zalesienie nad polskim morzem. Charakterystyczny klimat, które da się odczuć jedynie na tej działce wyznaczył kierunek projektu w stronę bardzo minimalistycznej formy i naturalnych okładzin zewnętrznych.

Projekt domu jednorodzinnego 095_WSZ podzielono na podstawową bryłę „stodoły” z dachem dwuspadowym mieszczącym garaż i pomieszczenia techniczne na parterze, oraz część nocną domu na piętrze. Ta bryła, włącznie z połacią dachową, została obłożona naturalnie opalanym czarnym drewnem sosnowym.

Element horyzontalny stanowią dwie bryły uplastycznione o zewnętrze tarasy. Bryły lokowane są względem siebie prostopadle i otwierają się na ogród – w nich znajduje się strefa dzienna oraz pomieszczenia gościnne. Ta część domu 095_WSZ zostanie wykończona płytami betonowymi. Jeden z tarasów posiada otwarcie na istniejące, jedno z większych drzew na działce – połączenie natury z projektowaną architekturą ma symbolizować symbiozę z przyrodą, na którą duży nacisk kładą Inwestorzy oraz projektanci. W projekcie zastosowano technologię odnawialnych źródeł energii, co między innymi, czyni ten dom zeroemisyjnym i zeroenergetycznym.

095_WSZ w trakcie realizacji
Data opracowania: 2022

Jesteście ciekawi innych projektów od todos. architekci? Zapraszamy do ich zakładki na łamach nowoczesnej STODOŁY oraz śledzenia mediów społecznościowych studia – Instagrama, Facebooka oraz Pinterest.