1/3 domu w Norwegii

Rever & Drage Tom Auger
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Norweskie studio architektoniczne przygotowało niezwykły projekt o nazwie „Dom 1/3”, czyli budynek, którego jedna z trzech części to rzeczywiście dom, a dwie pozostałe stanowią pustą przestrzeń.

Właścicielami tej dwupoziomowej nowoczesnej STODOŁY jest młoda para pochodząca z rejonów wiejskich Norwegii. Ponieważ małżeństwo miało ograniczony budżet, stać ich było wyłącznie na mały dom tylko dla nich. Chcieli jednak mieć budynek, który łatwo będzie można powiększyć w przyszłości, kiedy rozrośnie się ich rodzina. Firma Rever & Drage zaproponowała więc oryginalne rozwiązanie – stworzenie konstrukcji większego domu, ale pozostawienie jej w tej chwili pustej w dwóch trzecich. „Prosty i ekonomiczny koncept polegał na tym, że właściciele zbudują teraz taką część domu, na którą ich stać. Reszta będzie stanowiła potencjał dla tego co może się zdarzyć w przyszłości”  wyjaśniają architekci. „Wydłużając tylko dach na etapie projektu zdecydowanie zredukowaliśmy ilość prac niezbędnych do stworzenia przestrzeni, którą potrzebują na tę chwilę. Pozostała przestrzeń pod dachem to otwarte możliwości”.

Wizualnie te dwie części budynku o powierzchni w sumie 100m2 wyraźnie się różnią. Część domu jest bardzo tradycyjna z oknami po każdej stronie. Z kolei weranda ma bardzo nowoczesny charakter. Zamiast tradycyjnych wycieć w ścianach, tu wejścia mają kształt trójkątny. Kontrast jest też widoczny w wykończeniu samej elewacji. Część stała nowoczesnej STODOŁY ma pionowo ułożone deski w jaśniejszym odcieniu brązu. Druga część ma deski ułożone poziome i mają one ciemnobrązowy kolor.

„Ze względu na prosty projekt, budynek wydaje się być nieco abstrakcyjny” mówią architekci.  „Ale jedną z najciekawszych jego cech jest to, że w przyszłości może on zacząć przypominać całkowicie tradycyjny, wiejski dom typowy dla tego rejonu. Wystarczy tylko wykorzystać to co teraz jest potencjałem”.

Lokalizacja: Sunndal, Norwegia
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Architekt

Fotograf