3 kioski w Mount Royal Park

  O inspiracji

  Firma Atelier Urban Face zaprojektowała zachwycające budynki w formie kiosków, które w 2017 roku trafiły w najbardziej ulubione miejsca mieszkańców Montrealu, rozsiane po Mount Royal Park. Kioski są praktyczną odpowiedzią na swoje otoczenie i integrują się z parkiem w najbardziej harmonijny i dyskretny sposób.Sami architekci tak przedstawiają swój projekt:
  „Kioski, które powstały w najbardziej ukochanych miejscach w Mount Royal Park, są zarówno poetycką, jak i praktyczną odpowiedzią na swoje otoczenie. Przez swą architekturę i konkretną użyteczność wydają się nam przekazywać historię, która opowiadana jest już od niezliczonych pokoleń. Nawiązując do dzieł F.L. Olmsteada, unikatowość każdego z tych kiosków jest wynikiem ich integracji z parkiem w możliwie najbardziej harmonijny i dyskretny sposób – nie tylko z poszanowaniem dla integralności środowiskowej samej góry, ale też przez połączenie poezji z krajobrazem, a to wszystko z myślą o ich długim okresie trwałości.
  Trzy nowe kioski, z których każdy jest budynkiem oryginalnym, przyjmuje formę maleńkiej osady. Był to ważny czynnik projektu, ponieważ osada wprowadza ideę wioski, która zachęca do interakcji i tworzenia społeczności. Dokładne umiejscowienie kiosków jest przypadkowe i reprezentuje dialog między poszczególnymi kioskami i głównym pawilonem oraz wodospadem przy jeziorze Beaver. Ich przypadkowa lokalizacja zachęca do wielorakich podejść.
  Inspiracją dla ducha całej instalacji były dwa główne składniki – gra światła i ciągła zmiana kierunków wiatru. Naszym zamiarem oraz koniecznością było stworzenie wrażenia ruchu. Ruchu, który naśladuje ścieżkę wiatru i przemieszczającego się światła. Z tego powodu trzy kioski można odbierać jak obraz, który napędzany jest wiatrem o trzech różnych prędkościach – wyrażając wrażliwość na okolicę i jej poszczególne elementy.
  Dzięki stalowym konstrukcjom każdy kiosk ma nachylenie pod innym kątem, jak gdyby pchał go wiatr. Pierwszy z kiosków ma nachylenie pod kątem 10 stopni i zaprojektowany jest na potrzeby wycieczek szkolnych organizowanych zimą i latem. Ma on wystarczająco dużo miejsca, by pomieścić do 30 osób, dzięki czemu daje szeroki wachlarz możliwości. Drugi nachylony jest pod kątem 20 stopni i mieści narzędzia oraz sprzęt potrzebny do obsługi parku, jak również punkt udzielania pierwszej pomocy. Trzeci kiosk o największym nachyleniu 30 stopni to kasa biletowa oraz miejsce do przechowywania sprzętu rekreacyjnego.”

  Lokalizacja: Montreal, Kanada, USA
  Powierzchnia: 45 mkw
  Tekst: nowoczesna STODOŁA

  Partner