3C2C House

Citic
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

3C2C House to projekt domu jednorodzinnego położonrgo na południowym brzegu jeziora Rupanco, w regionie Los Lagos. Dom składa się z trzech połączonych dwoma łącznikami (3C2C) przezroczystymi dla otoczenia i różnych widoków oferowanych przez jezioro Rupanco. Kształt rzutu składa się z trzech wydłużonych i niezależnych brył, z których dwie posiadają drugie piętro przeznaczone na sypialnie. Ta typologia ma na celu zmniejszenie całkowitej objętości domu poprzez podzielenie go na trzy części, pozostawiając między nimi trochę powietrza i pozwalając, aby między domami stały drzewa. Dodatkowo trzy niezależne poziomy każdej z brył połączone są lekką rampą.

Bryła z najlepszymi widokami jest zorientowana na wschód, a jej duże okna otaczają piękny widok na jezioro i pasmo górskie, z dostępem do zewnętrznego tarasu, który dominuje nad całym widokiem. Ta bryła o podwójnej wysokości ma część wspólną, w której znajduje się salon, jadalnia i kuchnia. Strefa ta jest bardzo jasna i to właśnie w niej będzie kształtowany program dzienny domu. Druga bryła, połączona wewnętrznym korytarzem, obejmuje główne pomieszczenia, zorientowane bardziej na północny zachód, z dużym oknem skierowanym na północ, odsłaniającym równinę i pastwiska przed domem. Zewnętrzną część obiektu chroni od północy bariera z rodzimych drzew (arrayanes), które zapewniają schronienie i pozwalają mieszkańcom na stały kontakt z naturą. Trzecia bryła jest również połączona wewnętrznym korytarzem i mieści pokoje gościnne oraz pomieszczenia mieszkalne. Łączy się także poprzez zewnętrzny korytarz z częścią usługową i parkingową. Taras z wyjściem na salon pełni funkcję tarasu słonecznego i przestrzeni rekreacyjnej, pochylony nad jeziorem z niesamowitym widokiem.

W harmonii z otoczeniem 

Oprócz dbałości o aspekt mieszkaniowy, w harmonijny sposób potraktowano także lokalizację trzech brył, w naturalny sposób wkomponowując się w otoczenie, unikając bycia elementem dysharmonijnym w otoczeniu. Kluczową osią współprojektowania była lokalizacja, która zachęca do połączenia się ze wszystkimi codziennymi zajęciami, które to miejsce ma do zaoferowania. Różne nisze, w których znajduje się jezioro, rodzimy las, łąki i otaczające góry, nadają domowi poczucie obfitości, które uwydatnia życie, pozwalając nam uczestniczyć w różnych naturalnych cyklach biosfery jeziora Rupanco. Różnorodność biologiczna tego obszaru skupia dużą liczbę gatunków endemicznych, takich jak owady, ptaki, ssaki i ryby, które harmonijnie współistnieją z mieszkańcami tych ziem. Wybór rodzaju formy domów odzwierciedla tradycję architektoniczną okolicy, w szczególności domy znanej „Haciendy Rupanco”, gdzie widoczne są dwupiętrowe domy ze stromymi dwuspadowymi dachami cynkowymi z okładziną drewnianą z drogi podczas przejeżdżania przez ten obszar.

Lokalizacja, społeczność i zrównoważenie

Projekt ten stanowi ważny kamień milowy we współpracy pomiędzy zespołem Citic a mieszkańcami obszaru jeziora, stanowiąc projekt współpracy i wspólnego projektowania, który będzie nosił nazwę „Rupanco Builders”. Ten zespół budowniczych na tym obszarze powstał jako samodzielnie zarządzana organizacja o odpowiedzialnym celu i regeneracyjnym podejściu, która może mieć ogromny wpływ społeczny. Jakość ich pracy, zrodzona z miłości, powagi, odpowiedzialności i zrozumienia ekologicznego, jest widoczna w każdym szczególe wewnętrznym i zewnętrznym tego projektu, ukazując dbałość, z jaką w procesie zintegrowano zrównoważone materiały, czyste technologie i gospodarkę odpadami.

Budowa domu odzwierciedla nie tylko jego mieszkańców i lokalizację, ale także troskę rodziny o środowisko. Dom jest w stanie wyprodukować 5600 KW energii elektrycznej za pomocą paneli fotowoltaicznych umieszczonych na dachu trzeciej bryły. Wykorzystuje ponownie 100% wody do nawadniania w oczyszczalni i przyczynia się do regeneracji środowiska dzięki rodzimym lasom zasadzonym po zakończeniu budowy. Wykorzystano także materiały organiczne, takie jak konstrukcja drewniana, aby ograniczyć do minimum użycie betonu, wełna owcza do izolacji i energooszczędne oświetlenie. Na koniec wkomponowano w ogród sad z owocami na różne pory roku.

Lokalizacja: Chile
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Architekt

Citic