A Mirrored Mexican Home

Kategorie: Domy modułowe
Partnerzy

O inspiracji

Ta niezwykła elewacja odbija kolory, światło i ruch naturalnego otoczenia.

Lustrzany dom o nazwie „Los Terrenos” powstał na leśnym zboczu Monterrey w Meksyku i został zaprojektowany przez architekt Tatianę Bilbao, która prowadzi swą firmę w mieście Meksyk. Do jego budowy wykorzystano ubitą ziemię, cegły z terakoty i lustrzane szkło.

Budynek składa się z dwóch elementów, które ułożone są ukośnie względem siebie, osłaniając basen o zakrzywionych liniach. Większy element prostokątny ma asymetryczny, spadzisty dach, a jego ściany zewnętrzne zostały obite lustrzanym szkłem, które odbija pokryty bujną zielenią teren znajdujący się wokół.

„Elewacja z lustrzanego szkła jednocześnie odbija i pochłania bujną zieleń otoczenia” – mówi Bilbao, przedstawiając główny zamysł swego projektu.W tym lustrzanym, większym prostokącie mieszą się tzw. strefy wspólne domu, czyli kuchnia z prostym umeblowaniem, jadalnia oraz salon. Fragmenty ścian wewnętrznych, które wydzielają poszczególne strefy, wyłożono różnie formowaną sklejką, która zapewnia większą prywatność.

Po jednej stronie elementu prostokątnego znajduje się ciągnący się od podłogi aż po sufit ekran z kraty. Wykonanej z tych samych cegieł z terakoty, jakie wykorzystano na tarasie. W ciągu dnia światło i cienie powstałe dzięki tej oryginalnej przesłonie współgrają ze sobą tworząc niezwykłe efekty i zmieniając się zależnie od pory dnia i pogody. Teren dzienny domu połączony jest z tarasem dzięki masywnym, uchylanym drzwiom, które wprowadzają zacienioną przestrzeń tarasu do wnętrza budynku.

Drugi prostokątny element, który ma mniejsze wymiary, zbudowano z gliny i cegły, a jego przestrzeń ma kształt litery „L”. Tu znajdują się dwie sypialnie, które wychodzą na dwie różne strony, dzięki czemu każdy pokój ma inny widok. Łóżka uniesiono na drewnianych platformach z miejscem do przechowywania ukrytym pod schodami. Takie rozwiązanie tworzy ciekawą, stopniowaną „topografię” w każdym pokoju. Każda sypialnia ma jedną przesuwaną, szklaną ścianę działową, co pozwala otworzyć wnętrze i uzyskać jeszcze bardziej oszałamiający efekt z widokiem na leśne otoczenie.

Lokalizacja: Meksyk
Tekst: nowoczesna STODOŁA