Autohaus, czyli dom fana motoryzacji

Matt Fajkus Architecture Perfecto Creative Casey Woods Charles Davis Smith
Kategorie: Domy ceglane
Partnerzy

O inspiracji

Autohaus to garaż kolekcjonerski wraz z rezydencją – całość o powierzchni blisko 380 m2. Projekt został stworzony przez firmę Matt Fajkus Architecture, a budynek powstał w Austin w Teksasie.

W nowoczesnej STODOLE znalazły się kompaktowe przestrzenie mieszkalne, które tu przybrały formę pojedynczej bryły, unoszącej się nad otwartą przestrzenią garażowo-warsztatową, która służy do przechowywania, prezentacji i kalibracji samochodów zgromadzonych przez właściciela.

Elementy budynku położone są jeden na drugim, przy czym górna bryła została obrócona i wysunięta w taki sposób, by można było z góry spojrzeć na samochody, a przy okazji w tylnej części działki stworzyła dodatkowe, zadaszone miejsca parkingowe do codziennego użytku.

Takie uniesienie dużej bryły budynku, wysuniętej na kilka metrów poza ścianę dolnego elementu, udało się stworzyć dzięki wykorzystaniu belek stalowych W30x116. Oba poziomy łączy wypełniona światłem klatka schodowa. Wykonane na zamówienie przesuwne drzwi ze stali i szkła otwierają przestrzeń dzienną na duży taras, który powstał na części dachu garażu. Otoczenie drzew i odpowiednio zaaranżowana przestrzeń pozwalają oderwać się od miejskiego życia, pozostając jednak w miejskim otoczeniu.

Kluczem do sukcesu tego projektu była doskonała współpraca architektów i budowniczych. Zespół studia Matt Fajkus Architecture dopracowywał wszystkie szczegóły z generalnym wykonawcą, jakim w tym przypadku była firma Risinger Homes. Wspólnie omawiano detale projektowe, ich wykonanie oraz instalację ogromnych, stalowo-szklanych drzwi i okien. Podczas budowy w częściowo ukończonym garażu powstał nawet prowizoryczny zakład produkcyjno-lakierniczy. Na miejscu powstawały więc okna i drzwi, które docelowo zainstalowano w „unoszących się” nad parterem pomieszczeniach mieszkalnych. Taka lokalizacja całego procesu pozwalała zadbać o najwyższą jakość i pełne dopasowanie elementów. Umożliwiając również natychmiastową instalację tego, co zostało dopracowane na parterze.

W efekcie projekt na papierze zamienił się w wyjątkowy dom o unikatowych funkcjach. Dom który na długie lata zapewni właścicielom gromadzenie równie unikatowych doświadczeń i wspomnień.

Lokalizacja: Austin, USA
Tekst: nowoczesna STODOŁA