Tradycyjną STODOŁĘ krytą strzechą z XIX wieku przerobiono na przytulny azyl.
Projekt ten, nazwany Barn at the Ahof, obejmował renowację i przebudowę tradycyjnej holenderskiej STODOŁY. Zlokalizowana w Gelderland w Holandii rustykalna struktura jest częścią większego projektu rozwojowego, którego celem jest zapewnienie zrównoważonego, przyjaznego dla środowiska zakwaterowania na obszarze ze starożytnymi mokradłami i gajami olchowymi.
„Ahof” oznacza „dwór” i odnosi się do rozległej posiadłości, na którą składa się kilka budynków, w tym dom wiejski i stara piekarnia. STODOŁA pochodzi z 1885 roku i ma tradycyjną głęboką strzechę z łukowatymi drzwiami, przeszkleniami, klasycznymi okiennicami i mieszanką okładzin z drewna i czerwonej cegły. Właścicielka Julia van Beuningen jest wiolonczelistką, a także architektem na pół etatu. Aby ukończyć ten złożony projekt renowacji i transformacji, współpracowała z firmą architektoniczną Flip Wentink Architecten. Zespół starannie zachował charakter starego budynku, w tym strzechę, drewniane belki i ściany z czerwonej cegły.
Aby przekształcić STODOŁĘ Ahof w dom z czterema sypialniami, architekci dodali kilka współczesnych elementów. Wśród nich znalazła się stalowa wyspa kuchenna oraz energooszczędny piec opalany drewnem. W sercu domu dominuje rzeźbiona klatka schodowa. Ta ozdoba została wyprodukowana przez firmę EeStairs ze sklejki sosnowej. Spiralne schody łączą dwa piętra, a także oddzielają jadalnię od salonu. Nowo dobudowane piętro mieści sypialnie i łazienki.
Zespół wykorzystał w jak największym stopniu naturalne, lokalne materiały. Sklejka i lite drewno uzupełniają wykończenia ścian z lnianego i wapiennego tynku. Przeszklenia otwierają wnętrze na widoki na otaczającą zieleń. Na koniec architekci zainstalowali panele słoneczne i gruntowe pompy ciepła, aby pokryć zapotrzebowanie budynku na energię. Naturalny krajobraz posiadłości Ahof również przeszedł odrodzenie, a części terenu ponownie obsadzono i zamieniono w dziką przyrodę.
Lokalizacja: Holandia
Tekst: nowoczesna STODOŁA