Zespół czarnych STODÓŁ od Birdseye

Birdseye Ivar Birdseye Photography
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Gospodarstwo od Birdseye

Studio architektoniczne z Vermont o nazwie Birdseye pod lupę wzięło projekt zespołu STODÓŁ – całkowicie czarnych, w wiejskim stylu nad brzegiem jeziora Champlain. Gospodarstwo znajduje się w South Hero w stanie Vermont, na terenie o powierzchni 12,6 akrów, który opada w kierunku jeziora Champlain. Otacza go kilka farm, w tym bezpośredni sąsiad z budynkiem STODOŁY, który wpłynął na projekt Birdeye.

„Region wyróżnia się rolniczym krajobrazem farm pasterskich” – powiedział Birdseye, studio z siedzibą w Richmond w stanie Vermont. „Koncepcja parterowa była odpowiedzią na skalę otaczającego kontekstu. Istniejące sąsiednie gospodarstwo obejmuje dużą STODOŁĘ z drewnianym szkieletem i kurnik z dwuspadowym dachem”. Rezydencję ukończono w grudniu 2021 roku. Wyróżnia ją mnogość budynków. Składa się ona bowiem z czterech dwuspadowych brył, zorientowanych równolegle do linii brzegowej. Łączy je zadaszony korytarz, również o dachu dwuspadowym. Stanowi on swoisty chodnik.

Specyficzny układ projektu Birdseye tworzy różnorodne przestrzenie zewnętrzne między głównymi bryłami. Między innymi zewnętrzny dziedziniec parkingowy, bardziej formalny dziedziniec i patio z widokiem na wodę. Birdseye rozplanował przestrzeń mieszkalną mieszkańców na jednym poziomie, aby dom nie wyróżniał się na tle sąsiadów. Pracownia architektoniczna zauważyła również, że taka konfiguracja sprawia, że cały dom jest dostępny z zewnątrz.

Przestrzenność

Odwiedzający wchodzą do domu z symetrycznego dziedzińca wejściowego do głównego pomieszczenia rozrywkowego, zlokalizowanego w centrum budynku i zawierającego otwartą kuchnię, salon i jadalnię. Na końcu tej przestrzeni, czarny stalowy kominek zakotwicza pomieszczenie, otoczony głębokimi kanapami. Birdseye podczas tego projektu współpracowali z projektantką wnętrz Brooke Michelsen.

Trzy sypialnie znajdują się w skrzydle najbliżej jeziora, aby zapewnić mieszkańcom najlepszy widok na wodę. Natomiast w trzecim skrzydle znajduje się garaż i mała biblioteka. Kolejny wolnostojący garaż znajduje się kilka kroków dalej i jest połączony z domem zadaszonym przejściem, które jest przedłużeniem korytarza. „Powtórzenie szczegółów, typu i rozmiaru okien, krokwi. Również poszycia na rąbek, bejcowanego na czarno sidingu z cedru, jednopiętrowych szczytów o identycznych nachyleniach przyczyniają się do spokojnej estetyki pasterskiej. Harmonii z krajobrazem” – powiedziało studio.

Dobudowa na przyszłość

W przyszłości właściciele zamierzają dobudować dodatkową konstrukcję bliżej jeziora, która mogłaby zostać usytuowana w linii z korytarzem domu. „Wspólny korytarz znajduje się na osi z ujściem zatoki jeziora i rozciąga się jako ścieżka do przyszłej chaty” – wyjaśniło studio.

Lokalizacja: South Hero, Stany Zjednoczone
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Architekt

Fotograf

Ivar Birdseye Photography