Cercal House łączy miejsce, przestrzeń i czas

ATELIER DATA RICHARD JOHN SEYMOUR
Kategorie: Domy ceglane
Partnerzy

O inspiracji

Projekt „Cercal House” to architektoniczne połączenie miejsca, przestrzeni i czasu, które powstało w portugalskim Atelier Data. Wyobrażenie to zostało zrealizowane w trudnym terenie niewielkiej miejscowości Cercal do Alentejo w gminie Santiago w Portugalii.

CZAS, PRZESTRZEŃ I MIEJSCE

W domu Cercal czas i przestrzeń nie stanowią osobnych wymiarów, ale są one wzajemnie niezależne. Czas odpowiada cykliczności przyrody i jest bezpośrednio związany z tymi, którzy zamieszkują to miejsce. Jest on też istotnym czynnikiem, który kształtuje przestrzeń i wywiera na nią znaczący wpływ.

Jak mówią architekci, także miejsce, w którym znajduje się dom – Alentejo – stanowiło duże wyzwanie. Reprezentuje ono „maksimum i minimum tego, do czego możemy aspirować: dzikość niekończącego się marzenia oraz rzeczywistość wyjałowionej gleby” – mówił jeden z najbardziej wpływowych poetów i pisarzy portugalskich XX wieku, Miguel Torga.

Projekt domu Cercal jest więc propozycją, która bada możliwości nowego wymiaru czasu i przestrzeni w miejscu, które zostało naznaczone i zmienione przez nowatorską architekturę. A wszystko po to, by spróbować stworzyć nowe więzy między człowiekiem, krajobrazem i przyrodą.

STRATEGIA INTERWENCYJNA

nowoczesna STODOŁA o powierzchni 250 m² znajduje się w terenie, którego pofalowana rzeźba współgra z linią wodną, przecinającą działkę na dwie części. Budynek osadzono na zboczu biegnącym od linii wyznaczonej przez niewielką rzekę. Tuż obok stoi pozostałości starej konstrukcji, która kiedyś znajdowała się na tej działce.

– „Główne wytyczne strategii interwencyjnej łączą poszukiwanie właściwej lokalizacji i orientacji słonecznej, równolegle z wolumetrią. Zmierza ona do umiejętnego dialogu ze zboczem oraz dążenia do uzyskania najlepszego wizualnego horyzontu” – wyjaśniają architekci.

Ponadto projekt miał spełnić inne zasady, które są istotne dla Atelier Data. Pierwsza z nich dotyczy odwołania się do archetypu tradycyjnego domu. Takiego z którym wiążą się określone wspomnienia, ale który może stać się podstawą do różnego rodzaju interpretacji przestrzennych i formalnych. Kolejna zasada firmy to wprowadzanie do projektów patio, które podkreślają światło i stanowią odzwierciedlenie wnętrza, nadając przestrzeniom zewnętrznym większą prywatność. Założenia projektowe dotyczą też rozkładu funkcjonalnego, w którym centrum domu stanowi przestrzeń wspólna. To wokół niej organizowana jest pozostała część powierzchni, często z bardziej ograniczonym dostępem.

Architekci zwrócili uwagę na zbudowanie bardziej intensywnych relacji między wnętrzem a zewnętrzem. Głównie poprzez wydłużenie połaci dachu i wysunięcie platformy z przestrzeni wspólnej, która graniczy z wodą. W tym przypadku niewielki basen działa jako zbiornik wyznaczający granicę dla platformy. Istotne są płynne przejścia między przestrzeniami wewnętrznymi i zewnętrznymi. Funkcję łagodzącą w tym projekcie pełni weranda, która otwiera się na otoczenie dzięki przesuwnym i przeszklonym panelom.

Firma Atelier Data kładzie duży nacisk na wykorzystanie nie tylko lokalnych materiałów, ale też lokalnego „know-how”, czego przykłady wyraźnie widoczne są w tym projekcie. Architekci wykorzystali miejscowe metody i systemy budowlane, pozwalając sobie jednak na nową interpretację tradycyjnych materiałów, które połączono z nowoczesną logiką budowlaną.

Dominującym kolorem w tym projekcie jest biel widoczna na ścianach i podłogach. Pozwala ona wyciągnąć na pierwszy plan piękno naturalnych krajobrazów. Stanowi doskonały kontrast dla „błękitu Alentejo”, który pojawia się na elementach lekkich i przejściowych, takich jak drzwi wejściowe do domu.

Lokalizacja: Santiago, Portugalia
Tekst: nowoczesna STODOŁA