Chilijska drewniana szopa

IGNACIO SANTA MARIA
Partnerzy

O inspiracji

La Quimera House znajduje się w Coyhaique, w chilijskiej części Patagonii, nad rzeką Simpson. Miejsce to oddalone jest od centrum miasta o zaledwie 1,5 kilometra, ale każdy kto tu przyjedzie ma wrażenie, że jest z dala od zaawansowanej cywilizacji.

Projekt obejmował stworzenie dużej przestrzeni, która będzie mieściła główny salon, otwartą kuchnię, sześć „kajut” oraz jedną gościnną łazienkę i apartament. Drugi poziom to duża, otwarta przestrzeń z dostępem do balkonu. Taki rodzaj architektury ma swe korzenie w tradycyjnych budynkach, jakie powstawały w południowych rejonach Chile. Miały one chronić przed srogim klimatem w zimie, ze śniegiem, deszczem i mrozem, które występują tu prawie cały rok. Z tego powodu oraz ze względu na wybrane materiały, architekt zdecydował się unieść dom tak, by nie spoczywał on bezpośrednio na ziemi.

Z drugiej strony, ograniczony budżet wraz z problematyczną siłą roboczą i zastosowaniem podstawowych technologii prowadziły do oparcia się na prostym projekcie „drewnianej szopy”, budowanej bez szczególnie trudnych detali konstrukcyjnych, w oparciu o dostępne lokalnie drewno sosnowe. Wnętrze wykończone jest rodzajem sklejki, a dach przykryty został cynkowaną blachą.
Dom w pełni otwiera się na przepiękne widoki na płynącą w pobliżu rzekę oraz wzgórze Mackay.

Lokalizacja: Prowincja Aysén, Chile
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Fotograf

IGNACIO SANTA MARIA