Niecodzienny projekt – Coudelaria

Studio Arthur Casas
Kategorie: Domy kamienne
Partnerzy

O inspiracji

Coudelaria to piękny projekt pawilonu i pensjonatu w Itu w Sao Paulo w Brazylii, zaprojektowany przez Studio Arthur Casas w 2022 roku.

Coudelaria – pawilon i pensjonat

Dwa projekty o wspólnej nazwie Coudelaria wykonane przez Studio zbiegały się w celu dopasowania wielkości przestrzeni, w której się znajdują. Pierwszym z nich był Pawilon z częścią wypoczynkową. Wszystkie te przestrzenie są rozmieszczone w sposób funkcjonalny na otwartym i połączonym planie, idealnym na spotkania, zgodnie z briefem klienta – który zawsze przyjmuje przyjaciół i rodzinę na uroczystości.

Poza tym zapotrzebowaniem pojawiła się również potrzeba zaprojektowania salonu wystawowego, w którym wystawiane byłyby jego konie klientom. Dlatego też zaplanowano duży ogród z detalami, które przyczynią się do podkreślenia piękna zwierząt i ich elegancji. Przykładem są detale w portugalskiej płytce, które nawiązują do pochodzenia właściciela i tworzą harmonijną kompozycję z drewnianą ścianą i sufitem. Wpływy luzytańskie pojawiają się również w innych elementach projektu Coudelaria. Widać je w kamiennych ścianach, których inspiracją były konstrukcje portugalskiej wsi. W materiałach takich jak karbonizowane drewno, wypalona podłoga cementowa, teksturowane malowanie piaskiem lub ziemią. Całość dopełnia romantyczny aspekt krajobrazu przypominający portugalskie wsie.

Portugalskie wpływy

Drugim etapem projektu Coudelaria był pensjonat z 14 pokojami, wszystkie z prywatnymi ogrodami i wyjściem na patio, na którym znajduje się piękne lustro wody. Ta przestrzeń łączy się z Pawilonem wykorzystaniem tych samych materiałów – portugalskich płytek i elementów drewnianych. Okna pokoi posiadają wodoszczelne ramy drewniane, umożliwiające wentylację krzyżową pomiędzy nimi.

Realizacja projektu została zoptymalizowana i przyspieszona dzięki rozwiązaniom, takim jak decyzja o wykonaniu pawilonu z prefabrykowanej konstrukcji metalowej i dachu z dachówki warstwowej dla lepszej wydajności termicznej w pensjonacie. Materiały inspirowane portugalskimi akcentami podkreślają najważniejsze elementy projektu Coudelaria. Choćby basen wykonany w całości z kamienia z krawędzią nieskończoności oraz piwnica z winami z kamiennymi ścianami i drewnianą podłogą. Oświetlenie wykonano z mikrouchwytów sufitowych, a do podświetlenia ścian zamontowano lampy podłogowe.

Lokalizacja: Sao Paulo, Brazylia
Tekst: nowoczesna STODOŁA