Dom bez granic

INNA KABLUKOV
Partnerzy

O inspiracji

Nowoczesne domy już od dawna przestały pasować do zwykłego określenia „własnych czterech ścian”. Współczesne domy zapraszają do środka swoje otoczenie, a dom w sposób płynny rozszerza swe granice, przejmując otaczające go przestrzenie.
Jedną z najbardziej skutecznych i powszechnych metod, aby osiągnąć taki efekt jest wprowadzenie do projektu panoramicznych okien, które zamazują granice nieruchomości. I tak właśnie dzieje się w tym projekcie, w którym zastosowano nie tylko ogromne przeszklenia, ale też zaplanowano elementy konstrukcyjne dachu w taki sposób, by rozszerzały one zakres budynku, bawiąc się nim w trójwymiarowy sposób.Elementy te zasługują na szczególną uwagę, ponieważ są nie tylko funkcjonalne, ale także dekoracyjne, stając się podstawą architektonicznej i artystycznej kompozycji. Dach budynku zwraca szczególną uwagę od środka, ponieważ pokazuje piękno konstrukcji i elementów nośnych, nawet bez żadnych, dodatkowych zdobień. Można to nazwać dążeniem do „uczciwości” w projekcie.
Ciężar dachu przenoszą na ściany specjalnie zaprojektowane belki z laminowanego drewna, pomalowanego na biało. Dach od zewnątrz przykryty jest dachówką ceramiczną oraz wykończony drewnem w odpowiednim kolorze.
Jednym z najważniejszych oczekiwań klientów było stworzenie kominka, który będzie odgrywał we wnętrzu ważną, centralną rolę. Architekci rozwiązali ten problem projektując dom wokół osi kominka. Po każdej stronie paleniska zainstalowano duże, szklane okna/drzwi, więc kiedy na zewnątrz robi się ciepło, można je otworzyć likwidując granice między domem i ogrodem.
Kolejnym elementem łączącym wnętrze z otoczeniem są materiały wykończeniowe – ręcznie modelowane cegły, które pojawiają się zarówno na elewacji, jak i w wykończeniu wnętrz. Ściany domu zostały wykonane z bloczków ceramicznych.
Meble w niektórych pomieszczeniach przełamują powagę szlachetnych materiałów, dzięki zabawie formą i kolorami. Bardziej zachowawcza jest jednak łazienka, gdzie uwagę skupia głównie twardy granit.

Lokalizacja: Rosja
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Fotograf

INNA KABLUKOV