Dom na całe życie

AART Architects
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Duńscy architekci z firmy AART Architects stworzyli tzw. aktywny dom, który produkuje więcej energii niż zużywa. Projekt o nazwie Home for Life powstał w mieście Lystrup na Półwyspie Jutlandzkim, a sam budynek ma powierzchnię 200 m².

– „Ponieważ budynki odpowiadają za 40% emisji dwutlenku węgla w świecie zachodnim, a 30% budynków nie zapewnia w pomieszczeniach odpowiedniego klimatu, staraliśmy się stworzyć budynek neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla, który korzystałby z energii słonecznej, zarówno aktywnie poprzez wytwarzanie energii elektrycznej i ciepła, jak i pasywnie korzystając z ciepła słonecznego” – informują przedstawiciele firmy.

– „Wspólnie z inżynierami, producentami i badaczami opracowaliśmy projekt Home for Life – aktywnego domu, który produkuje więcej energii niż zużywa. Przy przewidywanej nadwyżce energii wynoszącej 9 kWh/m2/rok, potrzeba około 35 lat, by budynek wyprodukował taką samą ilość energii, jaka została zużyta do produkcji jego materiałów, ale przez cały ten czas będzie oddawał naturze więcej niż będzie z niej czerpał” – wyjaśniają architekci.

Oznacza to, że w dłuższej perspektywie dom będzie więc już tylko wspierał przyrodę, nie stanowiąc dla środowiska żadnego obciążenia. Aby osiągnąć taki rezultat, twórcy projektu starannie wybrali paletę materiałów. Konstrukcja domu została wykonana z drewna, elewacje pokryte są naturalnym łupkiem, płytki podłogowe składają się z mozaiki ze szkła z recyklingu, a szyby w oknach wykorzystują najnowszą energooszczędną technologię. Ponadto powierzchnia okien stanowi 40 procent powierzchni, czyli dwukrotnie więcej niż w tradycyjnym domu jednorodzinnym.

Architekci zadbali też o to, by zapewnić tzw. zdrowy klimat w pomieszczeniach, odpowiednio optymalizując światło dzienne, tworząc bliskie relacje z naturalnym otoczeniem domu i wprowadzając nowoczesne rozwiązania technologiczne, takie jak zintegrowane czujniki mierzące ciepło, wilgotność powietrza i CO2 we wszystkich pomieszczeniach. Dom posiada również innowacyjny, automatyczny system elewacyjny, który dopasowuje się do pór roku, wprowadzając do wnętrza świeże powietrze.

Lokalizacja: Lystrup, Półwysep Jutlandzki
Tekst: nowoczesna STODOŁA