Dom na wyspie Krokholmen

Tham & Videgård Arkitekter Åke E:son Lindman
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Działka to niewielki cypel na stosunkowo małej wyspie Krokholmen w archipelagu Szwecji. Jest tu typowy dla tego regionu krajobraz z powyginanymi od wiatru sosnami i odsłoniętymi skałami. Lokalizacja ta oferuje jednak piękne, niczym niezakłócone widoki. Jest jednak mocno wyeksponowana na silny wiatr. Rodzina właścicieli zwróciła się do firmy Tham & Videgård Arkitekter z prośbą o stworzenie jednopoziomowego domu na wakacje, który nie będzie wymagał wielu prac konserwacyjnych.

Firma zaproponowała organizację przestrzeni w dwóch częściach. Przez centralnie ułożoną ścianę, przy której mieści się kominek, wchodzi się przez wąskie przejście do sypialni i łazienki. Tą część domu ulokowano od strony zachodniej, gdzie rośnie las. Duży pokój rodzinny z kuchnią i wejściem znajduje się od strony morza, ciesząc się nie tylko widokiem w trzech kierunkach, ale też sporą ilością naturalnego światła. Wokół domu biegnie ściana ze szkła połączonego z drewnem.

Oryginalny dach budynku narzuca szczególny charakter wnętrzu, ale definiuje też wygląd całości. Poziome otwarcie głównej przestrzeni w kierunku morza zrównoważono przez ogólną wysokość domu, który od wewnątrz, w najwyższym swym punkcie, ma aż 6 m wysokości. Linia dachu, która przypomina od środka namiot, automatycznie kojarzy się z najprostszym sposobem spędzania czasu blisko natury.

Lokalizacja: Värmdö NO, Szwecja
Tekst: nowoczesna STODOŁA