Drewniana STODOŁA w mieście Pāvilosta

Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Choć architekci Open AD Architects w swojej intencji chcieli uratować poprzedni budynek i na jego kanwie stworzyć nowoczesną STODOŁĘ, nie było to możliwe. Dołożyli jednak wszelkich starań by nowa bryła wpisywała się w otoczenie tak, jak jej poprzedniczka. Drewniana STODOŁA – co o niej wiemy?

Pierwotny budynek w tej lokalizacji przekroczył swoją datę przydatności. Ale posłużył jako inspiracja dla nowego domu. Kierując się lokalnymi tradycjami budowlanymi, Drewniana STODOŁA zachowała typowy trójkątny kształt, drewnianą okładzinę, wąskie frontowe okna i drewniany dach gontowy. Okładzina z drewna to modrzew syberyjski, który w pochmurny dzień nabiera jasnoszarego odcienia, aby dopasować się do wzburzonego Bałtyku i północnego nieba. Szary stał się kolorem współczesnego Pāvilosta – nadmorskiego miasta, w którym obowiązują surowe przepisy budowlane. Ze względu na klimat, przez wysokie, wychodzące na zachód okna i świetliki nad kuchnią i salonem do domu wpada naturalne światło. Spektakl światła musi być tam niesamowity.

Zabawne elementy wnętrza inspirowane są lokalnymi obyczajami. Na przykład oświetlenie w salonie jest zaprojektowane tak, aby przypominało sznurki do ubrań. Drewniana STODOŁA jest wykonana na zamówienie. Zbudowanie ramy poza terenem zakładu pozwoliło na mniej zakłóceń i uratowanie starego ogrodu z sadem. Nowo dodane byliny i trawy uzupełniają jabłonie.

Patio łączy i oddziela dom od ogrodu. Pergola dzieli patio na dwie strefy. Na tyłach ogrodu znajduje się szopa z wbudowanym kącikiem na drewno opałowe. Poszczególne elementy łączy jeden kod projektowy i tworzą spójną całość. Ogrzewanie podłogowe i naturalne, bezpiankowe rozwiązania izolacyjne zapewniają, że dom jest przyjazny mieszkańcom przez cały rok.

Lokalizacja: Pāvilosta, Łotwa
Tekst: nowoczesna STODOŁA