Dům se dvěma štíty

PRO-STORY Petr Polák
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Rząd starych domów jednorodzinnych w zabudowie bliźniaczej pozostał otoczony betonowymi blokami, tworząc wyjątkową prywatną wyspę ogrodów wewnątrz dzielnicy mieszkalnej Pilzno. Większość z tych domów wyremontowano i powiększono o późniejsze dobudówki, zmieniając pierwotną skalę tej dzielnicy. Proponowany remont miał na celu nie tylko zaspokojenie wszystkich potrzeb młodej rodziny, ale także dodanie nowej kubatury. Miała ona ją powiększyć oraz stworzyć nową, współczesną warstwę domu.

Zastosowanie dwóch archetypowych dachów dwuspadowych daje ciekawą, choć skromną fasadę. Daje to także zróżnicowane przestrzennie, obszerne wnętrze z różnymi poziomami podłóg, drewnianymi antresolami i otwartą bryłą dachu. Okna osłonięte drewnianymi listwami spełniają zamierzenie wniesienia jak największej ilości światła do wnętrza. Jednocześnie zachowano wystarczającą prywatność, co było kluczowym czynnikiem przy projektowaniu.

Zachowano oryginalne elementy elewacji, ale ujednolicono je kolorem białym. Nowe okna drewniane są proste, bez podziałów, stałych i otwieranych. Nowy szczyt dachu pokryto impregnowanymi drewnianymi łatami.

Parter składa się z pokoju dziecięcego, łazienki oraz dużego salonu z wyjściem do ogrodu utworzonego poprzez połączenie dwóch pokoi. Otwartość pokoju na pierwsze piętro z wbudowaną czytelnią pozwala na doświetlenie łazienki znajdującej się powyżej. Na piętrze z wyjściem na antresolę znajduje się drugi pokój dziecięcy oraz główna sypialnia z łazienką.

Lokalizacja: Pilzno, Czechy
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Architekt

Fotograf