Kontinuum przestrzenne Einfamilienhaus J

WSM Architekten ANTO JULARIC
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Przejrzysta struktura budynku mieszkalnego Einfamilienhaus J jest zgodna z założeniami planu zagospodarowania. Jednak interpretuje go w nowoczesny sposób. Nadal bardzo dobrze wpisując się w otaczającą tradycyjną i wiejską zabudowę.

Fasada Einfamilienhaus J, składająca się z poziomych drewnianych listew i dużych przeszkleń, wydaje się raczej zamknięta w stosunku do ulicy. Jednakże otwiera się dużymi otworami na stronę ogrodu, z widokiem na duże, stare dęby znajdujące się w południowo-wschodnim narożniku. Od wschodu studio architektoniczne WSM Architekten zaprojektowało wąską część domu jako loggię i zadaszony taras.

Architekci z Monachium stworzyli różne, wysokiej jakości przestrzenie zewnętrzne. Z kolei pomieszczenia wewnątrz Einfamilienhaus J mimo dużych przeszkleń stwarzają poczucie bezpieczeństwa. Układ pomieszczeń oparto na potrójnym podziale w poprzek kalenicy. W kuchni, jadalni, sypialni i biurze strukturę tą rozbito i stworzono spójne kontinuum przestrzenne. Przestrzeń powietrzna dodatkowo integruje dystrybutor na piętrze i daje wrażenie loftu.

Oficyna z garażem utrzymana jest w stylu budynku mieszkalnego. Sprawia wrażenie niewielkiego pomieszczenia wchodzącego w skład zespołu Einfamilienhaus J. Usytuowana w pewnej odległości oficyna wyraźnie akcentuje budynek mieszkalny. Jednocześnie teren ogrodu jest ujęty w celowe usytuowanie oficyny i zapewnia prywatność od ulicy.

Lokalizacja: Starnberger See, Niemcy
Tekst: nowoczesna STODOŁA