Futurystyczna STODOŁA

BIAMS

Kategorie: Z Polski
Partnerzy

O inspiracji

nowoczesna STODOŁA w miejskim stylu, o dynamicznej formie, futurystycznej bryle i o minimalistycznych elewacjach, z monochromatyczną kolorystyką, w pięknych okolicach parku Julianowskiego w Łodzi. Architeci z biura BIAMS zaprojektowali dom trzykondygnacyjny – parterowy z poddaszem użytkowym i częściowym podpiwniczeniem. Ten dom miejski z dachem spadzistym, posiada trzy kondygnacje, dach dwuspadowy o kącie nachylenia 36 stopni oraz garaż dwustanowiskowy. Jego powierzchnia podłóg to około 330 m2, natomiast powierzchnia użytkowa (bez garażu i pom. gospodarczych) to nieco ponad 240 m2.

W zgodzie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego

Podstawową wytyczną, oprócz programu funkcjonalno-użytkowego Klientów i przybliżonej wartości co do ilości wszystkich metrów kwadratowych był miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla tych terenów. Nie dosyć, że był nakaz dachów spadowych, a wysokość zależała od nachylenia, linia obowiązująca dla części elewacji była blisko ulicy, to jeszcze była mała powierzchnia zabudowy. Stąd pomysł by garaż „przesunąć” do podziemia, a kąt dachu zwiększyć, by uzyskać wyższą ściankę kolankową. Nawet kolorystyka obiektu była narzucona. Stąd zamiast STODOŁY czarno-białej mamy szaro-grafitową.

Wygodny rozkład pomieszczeń

Dom ma jednorodną elewację i ciekawą kompozycję poszczególnych, przenikających się brył. W piwnicy zaprojektowano garaż dwustanowiskowy, pomieszczenie techniczne dostępne od strony ulicy oraz pomieszczenie gospodarcze z klatką schodową. Na przyziemiu o powierzchni ponad mamy część dzienną z: kuchnią, salonem z częścią TV i biblioteczną oraz jadalnią. Na życzenie Inwestora w części parterowej znalazły się jeszcze dwa duże pokoje – gabinet i pokój gościnny z własną łazienką. Było to kolejnym utrudnieniem, bo duży program przyziemia nie mieścił się w małej powierzchni zabudowy narzuconej w planie miejscowym. Stąd garaż i pomieszczenia dodatkowe znalazły się w niskim podziemiu, a obrys piętra jest dużo mniejszy niż parteru. Po wejściu do tego ciekawego domu wita nas reprezentacyjna klatka schodowa, foyer, z którego mamy dostęp do garderoby, składziku i WC. Z części komunikacyjnej północno-wschodniej możemy się dostać do części dziennej.

Na poddaszu zaprojektowano trzy pokoje – sypialnię główną o powierzchni około i dwa mniejsze dziecięce. Sypialnia główna ma własną łazienkę i garderobę oraz niewielką antresolę zlokalizowaną nad biblioteczką poniżej. Z komunikacji mamy natomiast dostęp do łazienki dodatkowej oraz pralni, oba z dostępem na balkon. Nad wejściem zmieściła się też niewielka pustka. Udało się pomieszczenia gospodarcze i sanitarne zlokalizować od strony północnej, a pomieszczenia pokoi na ścianie południowej. Również klatka schodowa znajduje się od północy. A klatka do piwnicy znajduje się pod główną dwubiegową klatką na poddasze. Dzięki temu nie ma na tej ścianie niemal w ogóle okien i otworów co pomogło w komponowaniu elewacji tego nowoczesnego i minimalistycznego domu z dachem spadzistym w stylu nowoczesnej STODOŁY.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą BIAMS w naszej zakładce „Architekci” oraz na Instagramie i Facebooku pracowni.

Partner

BIAMS