Zrekonstruowany kompleks gorzelni w południowych Czechach

Partnerzy

O inspiracji

Nowy, częściowo zrekonstruowany kompleks gorzelni Javornická powstał na miejscu zagrody z końca XIX wieku.

To nie tylko nowa destylarnia owoców, ale także inne zrekonstruowane budynki dawnej karczmy i STODOŁY. Istnieje również zakwaterowanie dla członków rodziny właściciela i ich potencjalnych gości. Gorzelnia Javornice obejmuje również sad i ogród. Gospodarstwo stoi w pagórkowatym krajobrazie między miastami Bavorov i Vlachovo Březí.

Projekt przebudowy oparto na pierwotnym układzie i lokalizacji budynków, które były w bardzo złym stanie technicznym. W związku z tym wyburzono wszystkie podniszczone budynki gospodarcze i dobudówki. W tym dachy i więźby, zachowano jedynie podstawowe materiały i część ścian nośnych głównych budynków. Dobudowano do nich nowe fermentownie oraz drewutnię z garażem. Całkowicie nowym budynkiem jest destylarnia, która jest usytuowana tak, że wraz z oryginalnymi budynkami tworzy częściowo ogrodzony i chroniony dziedziniec.

Celem architektów było zachowanie jak najwięcej oryginalnych elementów architektonicznych. Z kolei tam, gdzie nie było to już możliwe, zastąpienie ich podobnymi detalami przeniesionymi z innych budynków. Do nowych budynków wybraliśmy, współczesne materiały, ale z poszanowaniem oryginalnego projektu.

Na projekt budynków, wyrazistość elewacji i kształt dachów duży wpływ miało najbliższe otoczenie. Większość elewacji ma klasyczny tynk wapienny, części budynków o drewnianej konstrukcji nośnej zostały wyłożone drewnianymi deskami, jedynie dla samej gorzelni wybrano solidny mur z cegły pełnej pomalowanej na biało. Z daleka, po przybyciu do Javornic, na pierwszy rzut oka nie widać, że jest to nowy budynek, ale po bliższym i dokładniejszym zbadaniu można już to zauważyć. Gorzelnia stała się w ten sposób naturalną częścią wsi.

Więcej renowacji znajdziesz tutaj

obszar zabudowany: 483,5 m 2
całkowita powierzchnia użytkowa: 623,5 m 2

Lokalizacja: Javornice, Czechy
Tekst: nowoczesna STODOŁA