Heijmans ONE

Partnerzy

O inspiracji

Holenderska firma budowlana Hejimans stworzyła gotowy dom prefabrykowany jako tzw. „starter” dla młodych osób pracujących.Dom może być postawiony w dowolnym miejscu w centrum miasta w ciągu zaledwie 24 godzin. Projekt o nazwie Heijmans ONE proponuje rozwiązanie dla dwóch problemów – jeden z nich to zagospodarowanie nieatrakcyjnych terenów miejskich, a drugi to brak mieszkań dla absolwentów, którzy często zarabiają zbyt dużo, by otrzymać mieszkanie socjalne, ale zbyt mało, by sprostać cenom wynajmu w miastach takich jak Amsterdam.

– Rynek dla młodych wynajmujących nie jest łaskawy – wyjaśnia deweloper Anneke Timmerman-Dalhuisen w filmie przedstawiającym cały projekt. – Jeśli chcesz wynająć mieszkanie w Amsterdamie, zwykle kończy się to 16-metrowym pomieszczeniem gdzieś na strychu w cenie 700 euro miesięcznie. A i to pod warunkiem, że uda się wygrać z innymi 88 osobami, które liczą na to samo.

Zaproponowane rozwiązanie to seria prefabrykowanych domów z drewna, które z łatwością można przestawić z miejsca na miejsce, tworząc domy na pustych działkach. Jeśli okaże się, że miejsce trzeba będzie szybko uprzątnąć, dom można po prostu przewieźć na nową lokalizację.
Firma Heijmans, która współpracowała z DaanRoosegaarde również przy jego projekcie Smart Highway project, poprosiła architekta Tima van der Grintena z MoodBuilders, by stworzył projekt wnętrza gotowego domu, który przeznaczony będzie tylko dla jednego stałego lokatora.
Każdy dwupiętrowy budynek ma duży salon, kuchnię, osobną sypialnię i łazienkę, jak również zewnętrzny taras.

– Przede wszystkim chcieliśmy stworzyć domy, które będą budziły pozytywne odczucia – mówi Van der Grinten w filmie. – Wysoki sufit, przestrzeń, światło, przyjemny widok – ten projekt to krok w nowym kierunku, daleki od stałych nieruchomości, których nie można przetransportować.
– Najwspanialszą rzeczą w projekcie Heijmans ONE jest to, że stanowi on rozwiązanie tymczasowe, które jednak swą jakością może konkurować z budynkiem stałym – dodaje.

Pierwsze dwa prototypy zostały zainstalowane na wyspie Zeeburgereiland w grudniu i pierwsza lokatorka – 28-letnia Carmen Felix – już się wprowadziła do jednego z nich. Dom został nawet w pełni umeblowany przez firmę Ikea.

W oparciu o sukces tych prototypów, Heijmans liczy na postawienie kolejnych 30 budynków do końca tego roku. Według firmy, do roku 2050 w Amsterdamie będzie 700 tysięcy młodych, pracujących osób, więc projekt ma ogromne szanse rozwoju

Tekst: nowoczesna STODOŁA