Projekt zespołu Crea koncentrował się na renowacji domu Heróis de África. To budynek w starej i sklasyfikowanej dzielnicy Leça da Palmeira, nadmorskiego miasteczka niedaleko Porto w Portugalii. Zbudowany w latach trzydziestych XX wieku, jego język architektoniczny odzwierciedla konstruktywne i stylistyczne opcje tamtych czasów. Widać to w prostoliniowym projekcie gzymsu i kamiennych elementach murowanych otaczających żeliwną bramę. Dom ma kamienne ściany wykończone tradycyjną zaprawą, malowaną drewnianą ramę, drewniane płyty, sosnową podłogę i dachówkę ceramiczną. Przechodził po drodze drobne przekształcenia i rozbudowy, widoczne głównie na starej tylnej elewacji.
Chcąc zaprojektować dom dla czteroosobowej rodziny, projekt ten dążył nie tylko do renowacji, ale także do rozbudowy istniejącego budynku. Miał uzyskać obszar bardziej odpowiedni dla całej różnorodności potrzebnych i wymaganych działań. Po zakończeniu badań, rozszerzenie to zmaterializowało się w pięciokątnej, ocynkowanej przeszklonej bryle, przypominającej uniwersalny archetyp domu, wysuniętego z tylnej elewacji i szeroko w głąb ogrodu. Działając jako duży salon, cała powierzchnia skupia przestrzenie takie jak kuchnia, biuro czy biblioteka.
Odnawiając układ wewnętrzny Heróis de África, szukano uporządkowanego podejścia do materiałów i „powłok” z pustymi przestrzeniami i betonową podłogą, która podkreśla elementy drewniane. Postarano się osiągnąć szerszą płynność przestrzenną. Osiągnięto to promując stały dialog między otwartością a prywatnością, przechodząc od jasnych do bardziej ponurych i intymnych pomieszczeń. Widać to również w dwukondygnacyjnym salonie i jego relacji z zewnętrznym ogrodem. Widać to także w północnej części domu, gdzie integracja pracowni, sypialni i biura łączy się z małym patio i wejściem do rezydencji.
Lokalizacja: Porto, Portugalia
Tekst: nowoczesna STODOŁA