Odnowiona wiejska chata ze słomianym dachem

DAMIR FABIJANIC
Partnerzy

O inspiracji

„Hiza” to efekt renowacji istniejącej wcześniej tradycyjnej chaty Zagorje, znajdującej się na zielonych zboczach w pobliżu chorwackiej miejscowości Kumrovec.Chorwacka firma architektoniczna Proarh wykorzystała tradycyjne materiały, aby stworzyć współczesne i organiczne wnętrze.
Ten dom rodzinny o powierzchni 230 m2 składa się z trzech poziomów: jadalni na parterze, części sypialnej na górze oraz piwnicy.

Starą słomę, którą przykryty jest dach, wymieniono na nową, przedłużając ją na fasadę budynku. Wejście do domu wyłożono drewnianymi pniami. Zachowano część kamienną budynku, ale stworzono nowy taras wyłożony drewnem, otwierając dom na okazałe krajobrazy Zagorje.

Inspiracje architektów:
Chata wiejska, odnowiona z pomocą lokalnych materiałów i dzięki lokalnym fachowcom, staje się „organiczna”. Dom oddycha i zmienia się z czasem, tworząc zdrowe warunki życia dla swych mieszkańców. Innowacyjnie wykorzystana słoma, uważana powszechnie za materiał archaiczny, w tym przypadku została położona na dachu i ścianie budynku. W połączeniu z drewnem i konstrukcją z aluminium i szkła w kształcie kostki zamienia ten skromny budynek w subtelny, ale jednocześnie luksusowy dom, który jest hołdem dla kultury i dziedzictwa regionu Zagorje.

Tekst: nowoczesna STODOŁA