House for Beth

PAUL CROSBY
Partnerzy

O inspiracji

Amerykańskie studio architektoniczne Salmela Architect stworzyło w Wisconsin wiejski dom, który ma stromy dach, kwadratowe okna i naturalną, cedrową elewację, która będzie starzeć się wraz z upływem czasu.

Budynek nazywa się House for Beth, czyli Dom dla Beth i znajduje się w hrabstwie Door, na półwyspie leżącym pomiędzy zatoką Green Bay i jeziorem Michigan. Rejon ten znany jest z pięknego wybrzeża, lasów i pól rolniczych. nowoczesna STODOŁA została zaprojektowana tak, by jak najbardziej mógła wykorzystać zalety swojego położenia, nawiązując jednocześnie do tradycyjnej architektury tego regionu.
„Choć liczba gospodarstw rolnych z czasem się zmniejsza, nadal istnieje tu wiele stodół obitych sosnowymi deskami, które postarzały się przez lata” – piszą przedstawiciele studia Salmela Architect z Minnesoty, na czele którego stoi architekt David Salmela.

„Prostoliniowy” dom zakończony został od góry stromym dachem przykrytym metalowymi panelami, które odbijają światło. Ściany zewnętrzne obite są drewnem cedrowym, które z czasem będzie zmieniało swój charakter. Dolna część budynku wykończona jest ciemnym materiałem o nazwie Richlite, który ma chronić drewnianą elewację.

Kwadratowe okna o różnych rozmiarach odważnie wykończono białymi ramami. „Białe okna współgrają z drewnianym płotkiem i naturalnie starzejącymi się materiałami” – wyjaśnia Salmela.
Dom został ustawiony na osi wschód-zachód, z tarasami znajdującymi się po stronie południowej i północnej. Częściowo otoczony jest białym płotkiem, który wyznacza teren parkingu oraz ścieżkę prowadzącą do środka.

Podstawowa paleta wnętrza to białe ściany gipsowe oraz naturalne, sosnowe podłogi. Inne kolory pojawiają się tylko miejscami. “Kuchnia jest świeża, z białą stolarką i kamiennymi blatami, które podkreślają niebieskawe płytki położone na ścianie” – opisuje architekt.

W salonie górna część ścian została wykończona czarnymi pasami, które nawiązują do ciemnej elewacji na zewnątrz. Czarny kominek dodatkowo wzmacnia to nawiązanie.
Dom ma proste, nowoczesne wykończenie. „Meble są z IKEI, w tym czerwone krzesła w części jadalni.”

Lokalizacja: Wisconsin, USA
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Fotograf